Bývalý britský armádní odstřelovač: Tálibánci jsou lepší bojovníci než Rusové

Bývalý britský armádní odstřelovač: Tálibánci jsou lepší bojovníci než Rusové
Autor fotografie: CC BY-NC-ND 2.0|Popisek: Britský sniper v Afghánistánu
02 / 12 / 2022, 10:00

Stejně jako mnoho jiných veteránů žijících ve svobodných zemích, si bývalý britský armádní odstřelovač v únoru 2022 vyzvedl boty a nějaké zdravotnické potřeby, aby se připojil k legii dobrovolníků, kteří bojují proti invazi Vladimira Putina na Ukrajinu.

Shane Matthew je veterán britské armády, který sloužil v Afghánistánu u královského pluku princezny z Walesu. Vrátil se s několika postřehy o ruské armádě a mužích, kteří v ní bojují – a o žádném z nich si nemyslí nic moc dobrého.

,,Bojová schopnost jednotek, s nimiž jsme se setkali, neexistovaly, ruské jednotky neměly žádnou schopnost účinně čelit útokům, byly neorganizované a zcela neschopné stáhnout se pod palbou, neměly žádnou koordinaci pod palbou a postrádaly jakoukoli formu velení a řízení," řekl britskému webu Daily Star.

Bývalý desátník zůstal na Ukrajině, aby pomohl s výcvikem Ukrajinců proti ruské invazi. Byl jedním z 20 000 dobrovolníků po celém světě, kteří odpověděli na výzvu prezidenta Volodymyra Zelenského do zbraně proti invazi nedemokratického kremelského režimu.

Nevstoupil do mezinárodní cizinecké legie, ale cvičil nezkušené příslušníky sil územní obrany. Tyto síly se skládají z ukrajinských civilistů, mnoho z nich jsou bývalí uprchlíci, kteří byli vytlačeni ze svých domovů během počátku ruské invaze. Vrátili se na Ukrajinu, aby se připojili k této síle. Územní obrana se podílela na zatlačení Rusů zpět od Kyjeva.

Matthew přinesl dovednosti, které získal v armádě a během svých dvou turné v Afghánistánu, na Ukrajinu. Ruské jednotky, jejich vybavení a jejich taktika neudělaly na bojového veterána velký dojem.

„Zjistil jsem, že je ponižující být svědkem (akcí ruské armády). Tálibán byl v boji lepší než Rusové, bez ohledu na příčinu, vojensky, zdánlivě nemají žádný taktický výcvik, pokud ho měli, rozhodně ho nepoužívali.“

Matthews také řekl Daily Star, že viděl důkazy o válečných zločinech spáchaných ruskými silami, včetně ulic posetých mrtvými těly a civilisty, včetně dětí. Civilisté byli zastřeleni se svázanýma rukama.

Pro Times of London řekl, že viděl jednotku 12 ruských vojáků na pěší hlídce ve městě Irpin nedaleko Kyjeva. Když začala střelba, Rusové zpanikařili a utekli. Většina z nich byla zabita, ale některým se podařilo uprchnout.

,,Jejich vybavení je zastaralé a nepoužitelné, jejich zásobovací linky byly organizovány tak zběsilým, netaktickým a katastrofálním způsobem, že to vede k domněnce, zda je vůbec koordinovala armáda."

Pokračoval tím, že Rusům může také překážet nekontrolovatelné užívání drog a alkoholu po celé zemi, což podle něj ukazuje na nedostatek profesionality a naprosté ignorování jejich vlastní provozní bezpečnosti.

Zdroj: wearethemighty.com

Tagy článku