Bývalý diktátor Čadu odsouzen na doživotí

Bývalý diktátor Čadu odsouzen na doživotí
Autor: redakční databáze|Popisek: Čad
01 / 06 / 2016, 18:45

Soud rozhodl o jeho vině po více než 15 letech příprav procesu.

Bývalý diktátor afrického Čadu Hissene Habré stráví zbytek svého života ve vězení. Rozhodl o tom v pondělí senegalský soud, který Habrého shledal vinným ze zločinů proti lidskosti, válečných zločinů, mučení a provozování sexuálního otroctví. Rozsudek Habré nepřijal a reagoval na něj zvoláním, ,,ať žije nezávislá Afrika"! Habré vládl Čadu tvrdou rukou v letech 1982 - 1990.

Když byl Habré v roce 1990 po osmi letech hrůzovlády sesazen, končila éra, během níž nechal tento diktátor zlikvidovat okolo 40 000 svých skutečných či domnělých odpůrců. Byl podporován mimo jiné Francií či USA, které potřebovaly ,,zeď" proti dalšímu diktátorovi v sousední Libyi Muammaru Kaddáfímu.

Samotný proces s Habrém začal v červenci 2015. Ti, co přežili represivní režim čadského diktátora, se tak dočkali až po 25 letech od jeho sesazení. U soudu svědčilo více než 90 svědků. Obžaloba konstatovala, že Habré osobně vydával v letech 1982-1990 příkazy k uvěznění a mučení a fyzické likvidaci nepohodlných osob, přičemž v některých případech se měl i sám na mučení podílet. Konečný verdikt tak zněl jasně: doživotí.

Americký ministr zahraničí John Kerry verdikt přivítal a označil jej za mezník v boji proti ,,beztrestnosti za zvěrstva". Zároveň řekl, že odsouzení Habrého dává možnost USA se ponaučit z vazeb, které měly s čadským režimem v osmdesátých letech a Habrém osobně.

 

Zdroj: abcnewsgo.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace