Bývalý diplomat Vladimír Votápek: Krize Evropy mohou vyřešit Spojené státy evropské

Bývalý diplomat Vladimír Votápek: Krize Evropy mohou vyřešit Spojené státy evropské
Autor fotografie: redakční databáze|Popisek: Evropská unie
17 / 05 / 2016, 19:30

Bývalý generální konzul v Rusku Vladimír Votápek to řekl v rozhovoru pro DVTV.

Bývalý diplomat Vladimír Votápek řekl v rozhovoru pro DVTV, že prevence různých krizí, jako například finančních nebo migračních jsou Spojené státy evropské. Označil tento ,,superstát" jako jediné možné řešení krizí, jimiž Evropa prochází a v budoucnu ještě procházet určitě bude.

V rozhovoru Votápek akcentoval zavedení více federalistických prvků, které by měla Evropa mít. Současně podotkl, že evropské i české elity se ,,vyprázdnily", protože jsou zkorumpované a chybí jim mandát, aby hledaly nepopulární řešení klíčových problémů. Evropa by měla najít takové lídry, kteří by neměli pouze mandát z demokratických voleb, ale požívali by celospolečenské autority.

Pokud chce Evropa zvládnout všechny výzvy, před něž je postavena, musí podle Votápka EU nutně směřovat ke Spojeným státům evropským, které by představovaly dlouhodobě stabilní řešení uspořádání Evropy i směrem k probíhající migrační krizi nebo k hrozícímu ,,Brexitu", tedy britskému referendu o setrvání či opuštění EU.

Možný ,,Brexit" pak mimo jiné bývalý diplomat označil za příčinu hospodářské a politické krize Evropy a její identity. Na ,,Brexitu" by podle něho prodělali všichni, i Česká republika, a došlo by k ohrožení bezpečnosti celého starého kontinentu, s čímž souhlasí i britský premiér David Cameron, který v současné době horečně pléduje za setrvání Velké Británie v EU.

Na otázku, jestli Evropa více ,,hnědne", odpověděl Votápek, že se bojí spíše toho, že si politické strany vybírají do svého čela okrajové a nevýrazné osobnosti, protože v politických stranách je zakódován ,,zhmotnělý" tlak peněz.

Zdroj: video.aktualne.cz/dvtv

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace