Bývalý francouzský prezident Sarkozy věří, že mu brexit pomůže znovu se stát prezidentem

Bývalý francouzský prezident Sarkozy věří, že mu brexit pomůže znovu se stát prezidentem
Autor fotografie: redakční databáze|Popisek: Nicolas Sarkozy
03 / 07 / 2016, 18:15

Sarkozy byl francouzským prezidentem v letech 2007 - 2012, kdy byl vystřídán Francoisem Hollandem.

Nicolas Sarkozy se chce znovu vrátit na politické výsluní a stát se v příštích prezidentských volbách v roce 2017 francouzským prezidentem. Tentokrát ale v barvách konzervativní strany Republikáni. Věří, že mu k úspěchu může dopomoci i brexit.

Předseda Republikánů Sarkozy tento týden oznámil, že odstoupí z funkce předsedy této pravicové strany, aby mohl věnovat své úsilí kampani, z níž chce za rok vzejít jako nový prezident. V sobotu to oznámil svým spolustraníkům.

Bývalý francouzský prezident se zúčastní listopadových stranických primárek, ale bude to mít těžké. Kandidaturu na prezidenta již oznámilo třináct dalších zájemců, zatímco Sarkozy tu svou ještě oficiálně nezveřejnil. Hlavním soupeřem mu pak bude bývalý předseda vlády Alain Juppé, kterému se přisuzují větší šance než Sarkozymu.

Sarkozy ale naopak doufá, že mu může pomoci brexit. Hodlá se podle vlastních slov stylizovat do role člověka, který se nejlépe vyrovná s následky vystoupení Velké Británie z EU. Sám Sarkozy vehementně podporoval setrvání Spojeného království v EU a řekl, že případný brexit bude mít pro Brity katastrofální následky. Trvá na tom, aby se EU ,,restartovala" novou smlouvou a současně požaduje nově nastavenou a upravenou Schengenskou dohodu, která by omezila volný pohyb osob pouze na evropské občany.

 

Zdroj: theguardian.com

Tagy článku