Bývalý generál FSB – vyděšený Putin se bojí převratu a vyhrožuje vlastnímu národu

Bývalý generál FSB – vyděšený Putin se bojí převratu a vyhrožuje vlastnímu národu
Autor fotografie: Pixabay License Free for commercial use|Popisek: Vladimir Putin
28 / 02 / 2023, 08:00

Bývalý šéf FSB Moskevské oblasti Jevgenij Savostijanov v den výročí ruské invaze na Ukrajinu zničujícím způsobem zhodnotil Putinovo jednání.

,,Putin dokonale rozumí náladě lidí, kteří kvůli němu přišli o všechno. (…) Putin se teď strašně bojí. Chápe, že je v průšvihu,“ řekl Savostijanov, kterého cituje Daily Mail.

Putin podle něho špatně spočítal své šance na Ukrajině a uvědomuje si, že pro něj největší hrozba může nastat na samotné ruské straně. ,,Nyní je v takovém duševním stavu, že využívá každou příležitost k vítězství, " řekl Savistijanov.

Britská novinářka Catherine Beltonová zase přímo říká, že převrat v Kremlu a odvolání Vladimira Putina jsou stále více možné.

„V případě vážné porážky může v Rusku dojít ke změnám. Odpovědní politici mohou odmítnout plnit rozkazy od Putina, který může být považován za hrozbu pro stabilitu země. Mohou se opakovat 80. léta, kdy pokrokové síly v bezpečnostním aparátu iniciovaly reformy, které vedly k pádu vlády komunistické strany,“ uvedla zpravodajka Financial Times v rozhovoru pro týdeník Der Spiegel.

Putin staví svou zpackanou válku na Ukrajině jako existenční boj o přežití Ruska a ruského lidu. ,,Mají jediný cíl: rozbít bývalý Sovětský svaz a jeho hlavní část, Ruskou federaci," řekl Putin a poukázal mimo jiné na jaderné schopnosti NATO jako celku, když zdůvodňoval odstoupení od smlouvy START.

Údajnou hrozbou útoku přitom vyhrožuje vlastnímu národu: ,,Ani nevím, jestli takové etnikum jako ruský národ bude schopné přežít v podobě, v jaké dnes existuje." Zároveň uvedl, že tyto plány Západu byly „dány na papír“, i když neupřesnil kde, upozorňuje agentura Reuters s odkazem na zpravodajskou zprávu v depeši z kremelské agentury TASS.

Putin zároveň řekl, že americká a evropská vojenská pomoc Ukrajině v hodnotě desítek miliard dolarů dokazuje, že Rusko stojí nejen proti Ukrajině, ale i proti samotnému NATO. ,,Dodávky zbraní také znamenají účast v konfliktu," dodal.

Zde ruský diktátor zapomíná na obrovskou pomoc Západu během druhé světové války, kdy tyto dodávky životně důležitých zbraní umožnily Stalinovi stabilizovat situaci. Bylo to tedy také přímé zapojení např. USA do války s nacistickým Německem?

Zdroj: tvp.info, Daily Mail

Tagy článku