Bývalý izraelský prezident Šimon Peres leží v kritickém stavu v nemocnici. Prodělal cévní mozkovou příhodu

Bývalý izraelský prezident Šimon Peres leží v kritickém stavu v nemocnici. Prodělal cévní mozkovou příhodu
Autor fotografie: Flickr.com|Popisek: Šimon Peres
14 / 09 / 2016, 19:00

Bývalý dlouholetý izraelský politik a prezident Šimon Peres v úterý prodělal cévní mozkovou příhodu, po níž musel být hospitalizován. Jeho stav je kritický, ale stabilizovaný.

Informace o jeho zdravotním stavu se ale liší. Jeho mluvčí Ajelet Frišová sice oznámila, že bývalý politik je plně při vědomí, zahraniční servery, jako například The Independent, tvrdí, že třiadevadesátiletý Peres utrpěl krvácení do mozku a musel být uveden do umělého spánku.

Frišová řekla deníku The Jerusalem Post, že v úterý se Peres probudil s prudkým bušením srdce a svíravým tlakem na hrudníku. Jeho mluvčí k jeho zdravotnímu stavu dodala, že si v poslední době často stěžoval na bolesti v oblasti hrudníku a na dýchací potíže.

Za poslední rok se pak Peresův zdravotní stav výrazně zhoršil. V lednu jej stihl srdeční záchvat a před týdnem mu musel být voperován kardiostimulátor potom, co mu byl v červenci diagnostikován nepravidelný srdeční rytmus. 

Peres je jedním z politických symbolů Izraele. Během své dlouhé politické kariéry se stal několikanásobným ministrem zahraničí, premiérem a nakonec i prezidentem, jímž byl v letech 2007 - 2014 po Moše Kacavovi.

 

Zdroj: theguardian.com

Tagy článku