Bývalý mariňák má jasno: Rusové jsou horší než Islámský stát

Bývalý mariňák má jasno: Rusové jsou horší než Islámský stát
Autor: Sgt. Alex C. Sauceda, Wikimedia Commons |Popisek: Příslušníci americké námořní pěchoty
24 / 04 / 2022, 12:00

Andrew Milburn, bývalý příslušník americké námořní pěchoty, který nyní cvičí na Ukrajině tamní speciální jednotky, říká, že se mohl přesvědčit o tom, že Rusové jsou horší než příslušníci Islámského státu (IS).

Na Ukrajině je je momentálně i bývalý příslušník americké námořní pěchoty Andrew Milburn, který cvičí tamní speciální síly, prošel si například štacemi v občanské válce v Somálsku a bojoval také v Iráku v roce 2003. Milburn se podílel rovněž na evakuaci civilistů z Libye v roce 2011 a velel zvláštní operaci namířené proti IS o pět let později.

Protože cítil, že může pomoci i na Ukrajině, vypravil se tam 12. března a začal s výcvikem od jednoduššího až po složitější.

Jednotka se nazývá Mozartova skupina a toto jméno nebylo vybráno náhodně. Tvoří jakýsi protipól Wagnerově skupině, tedy ruské paramilitární organizaci, která má charakter soukromé armády, a je v řadě případů spojena s porušováním lidských práv, mučením a pácháním válečných zločinů.

Podle Milburna jsou Ukrajinci lepší v mnoha věcech než jejich kolegové například z USA či Velké Británie. Jednou z dovedností, kterou si Ukrajinci zdárně osvojili, je zacházení a používání dronů proti nepříteli. Bývalý mariňák rovněž ocenil ukrajinskou bojovou morálku, která je ,,neuvěřitelně vysoká", obzvlášť když se Rusové chtěli zmocnit Kyjeva.

Zajímavé je srovnání, které učinil Milburn na ruský účet. Američan vyjádřil větší respekt pro morální jednání příslušníků IS než u Rusů, což není žádné přehánění, jak míní. Milburn dorazil do Buči poté, co Rusové spáchali masakr na civilistech, který však nepřiznali a místo toho obvinili Ukrajinu, že krvavou lázeň sami zinscenovali. Milburn tak byl svědkem brutálního masakru, kterému padly za oběť desítky obětí.

Podle Milburna nebude válka na Ukrajině rozhodně krátkodobým konfliktem. Naopak bude trvat nejméně rok. Jím vedená skupina se bude snažit v rámci svého nasazení pomoci Ukrajincům odrazit ruského agresora, což ale nebude rozhodně jednoduchý úkol.

 

Zdroj: newsweek.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace