Autor fotografie: CNN|Popisek: Čínský umělý ostrov
Čínské uměle budované ostrovy v Jihočínském moři vzbuzují obavy dalších států v oblasti. Přelety amerických průzkumných letadel provokují čínské námořnictvo, které osmkrát varovalo americký průzkumný letoun, který se ve středu nad oblastí pohyboval.
Masivně opevňované ostrovy vzbuzují znepokojení ostatních států v regionu a USA u nic provádí průlety, aby bylo Číně jasné, že jejich územní nároky neuznává. Uměle budované ostrovy vzbuzují obavy i u amerických regionálních spojenců. Jihočínské moře je předmětem častých územních sporů mezi Čínou, Brunejí, Filipínami, Tchaj-wanem a Vietnamem.
Bývalý náměstek ředitele CIA, Michael Morell řekl CNN, že konfrontace mezi čínským námořnictvem a USA indikuje risk budoucího konfliktu mezi oběma státy.
Ve středu proletělo v mezinárodním prostoru u sporných ostrovů americké průzkumné letadlo Boeing P-8 Poseidon s reportéry CNN na palubě, kteří byli svědky nespokojenosti Číny nad tímto letem. Průzkumný letou byl upozorněn v angličtině, aby se z oblasti vzdálil a předešel tak nedorozumění.
"This is the Chinese navy ... This is the Chinese navy ... Please go away ... to avoid misunderstanding," říkal hlas ve vysílačce.
Americký letoun letěl ve výšce 15 000 stop a USA i nadále uvažují o provádění letů a nasazení válečných lodí ve sporné oblasti umělých ostrovů, které jsou vzdáleny téměř 600 kilometrů od pevninské Číny. Před několika měsíci to byly útesy sotva nad vlnami, nyní to jsou již masivní objekty, které budou podle USA brzy plné vojenských objektů.
Podle Morella může růst asijského tygra, který je svázán s expanzí a růstem vojenské síly vést ke konfliktu s USA. Zatím jsou USA „velký pes“, ale Čína bude významný problém pro příštího prezidenta USA.
Psali jsme: Hrozí nové závody ve zbrojení, tentokrát s Čínou?
„Válka není v jejich zájmu, a není v zájmu USA,“ uznal Morell, ale dodal, že celkově se jedná o riskantní stav.
Letoun P-8 se celou dobu pohyboval v mezinárodním vzdušném prostoru.
Zdroj: CNN