Bývalý radní ERÚ Krejcar pracuje pro advokáty Doucha a Šikola a zároveň sedí v rozkladové komisi ERÚ

Bývalý radní ERÚ Krejcar pracuje pro advokáty Doucha a Šikola a zároveň sedí v rozkladové komisi ERÚ
29 / 10 / 2020, 15:15

Rostislav Krejcar, bývalý radní Energetického regulačního úřadu (ERÚ) působí od 26. srpna 2020 jako jednatel a menšinový společník ve společnosti DS Energy Consulting. Za touto společností stojí advokáti Doucha a Šikola, kteří s ERÚ vedli nejeden spor. Krejcar tak po svém znovu nejmenování skončil u společnosti, která zastupovala své klienty v jednáních před ERÚ, jehož byl členem nejvyššího vedení. Krejcar ERÚ ale neopustil úplně, ponechal si místo člena rozkladové komise pro oblast podporovaných zdrojů energie. Je otázkou, zda nedochází k jasnému střetu zájmů.

Společnost DS Energy Consulting se na svých stránkách prezentuje jako poradenská společnost v oblasti moderní energetiky, úspor a čistých technologií. Tato společnost se má specializovat na energetické služby se zaručenou úsporou, přičemž pro své klienty nabízí služby ve všech oblastech energetiky. Slibují, že se postarají o jakékoliv projekty, ať již jde o výrobu, obchod nebo distribuci energií.

Rozkladovou komisi pro oblast podporovaných zdrojů energie obsadil Krejcar spolu s dalším společníkem firmy, kde nyní působí. Řádným členem je totiž i Luděk Šikola. DS Energy Consulting tak drží jednu čtvrtinu hlasovacích práv v této komisi, která doporučuje Radě ERÚ, jako rozhodovat o odvoláních. Střet zájmů je zde proto nabíledni.

Složení rozkladových komisí ERÚ vzbuzuje obecně velké obavy o objektivitu rozhodování. Ve zmíněné komisi pro oblast podporovaných zdrojů energie sedí mimo jiné i Jaroslav Vítek, který byl v minulosti zproštěn obžaloby v souvislosti s podvodným vydáním licence pro fotovoltaickou elektrárnu. Vítek dnes působí jako konzultant v poradenské společnosti Ernst & Young (kam si ho přivedl bývalý místopředseda ERÚ Blahoslav Němeček.

V rozkladové komisi pro oblast energetické infrastruktury a obchodu působí pro změnu advokátní partner syna bývalého předsedy ERÚ Fiřta, společník Jan Kořán z advokátní kanceláře KF Legal. Stejně tak je členem i bývalý pracovník ERÚ a nyní zaměstnanec společnosti Ernst & Young, Antonín Panák. Tento je zároveň i členem pracovní komise Legislativní rady vlády, kde sedí spolu s Josefem Vedralem, který je předsedou této rozkladové komise ERÚ. Přehled zajímavých jmen pak doplňuje dlouholetý zaměstnance Ministerstva průmyslu a obchodu Jan Zaplatílek.

Rozkladové komisi pro oblast ochrany spotřebitele, která je poslední rozkladovou komisí na ERÚ, předsedá Věra Knoblochová z Ministerstva průmyslu a obchodu a členem je mimo jiné rezignovaný bývalý předseda Rady ERÚ, Vratislav Košťál.

Lze uzavřít, že současné složení rozkladových komisí nahrává rozhodovací praxi ve prospěch regulovaných subjektů. Jistě to není situace, ze které by byl šťastný český spotřebitel energií. Ostatně už to, že jsou komise obsazovány členy, kteří jsou často ve střetu zájmů, je do nebe volající. A zatím to vypadá (s výjimkou bývalých radních Vlka, Pokorného a Outraty), že kdo z ERÚ odejde, bude odměněn teplým místečkem v rozkladové komisi. A tak vlastně neztratí vliv na chod ERÚ a bude moci tlačit agendu svých klientů. Krejcarovo působení v DS Energy Consulting k tomu rozhodně směřuje.

 

Autor: Anna Binderová

Tagy článku