Bývalý španělský premiér: Pokud Le Penová vyhraje volby, nastane kolaps EU

Bývalý španělský premiér: Pokud Le Penová vyhraje volby, nastane kolaps EU
Autor fotografie: flickr.com (CC BY 2.0) |Popisek: José Maráa Aznar
19 / 03 / 2017, 12:00

Bývalý španělský premiér José María Aznar varuje před možným vítězstvím Marine Le Penové.

Bývalý španělský předseda vlády José María Aznar důrazně varuje před vítězstvím předsedkyně Národní fronty Marine Le Penové. Podle něho by důsledky byly pro Evropu katastrofální.

,,Abych řekl pravdu, mám z blížící se prezidentské volby extrémní obavy," řekl francouzskému deníku Le Figaro Aznar. ,,To, že Le Penová skutečně vyhraje, je reálná možnost. Jestli bude Národní fronta puštěna k moci, opustí Francie eurozónu a Evropskou unii. Pokud by se Francouzi pozitivně vyjádřili v následném referendu pro Frexit (opuštění EU), tak by to pro Evropu, která byla oslabena předtím Brexitem, znamenalo kolaps," uvedl pro Figaro znepokojený španělský expremiér.

nepřehlédněte: Marie Le Penová: Mohu být příští prezidentkou, nemožné je teď možné

Aznar se stavěl proti Brexitu, který podle něho významně EU oslabil. Ta se nyní podle Aznara nachází v existenciální krizi, z níž zatím neví, jak se dostat. Fakt, že Francouzi ,,flirtují" s extrémní pravicí, za níž považuje politické uskupení Le Penové, je příznakem hluboké politické krize v této zemi.

,,EU se vždy zvětšovala, nikoliv naopak. Soustředila se na integraci, ale nikdy ne na dezintegraci," řekl Aznar v interview. Podle španělského bývalého premiéra je třeba vzít v potaz skutečnost, že Evropané se vyjadřují jasně - chtějí méně integrace a usilují o obnovu národní suverenity států. S tím je třeba potom do budoucna počítat.

 

psali jsme:

Marine Le Penová: Už cítím aroma vítězství

 

Zdroj: express.co.uk

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.