Bývalý spolupracovník Usámy bin Ládina: Islamismus je jako fašismus

Bývalý spolupracovník Usámy bin Ládina: Islamismus je jako fašismus
Autor fotografie: Flickr.com|Popisek: Usáma bin Ládin
10 / 02 / 2017, 10:30

V institutu CEVRO vystoupil bývalý džihádista a spolupracovník Usámy bin Ládina Noman Benotman. Ten se později cesty džihádu vzdal a usiluje o ,,osvobození" islámu od islamismu. Benotman dnes vede v Londýně Quilliam Foundation, nadaci, která proti islámskému radikalismu bojuje, a přednáší o jeho nebezpečích po celém světě.

Na přednášce Benotman řekl, že islám a islamismus nejsou v žádném případě není totéž. Islamismus je politická ideologie, která nemá s islámem nic společného. Bývalý džihádista prohlásil, že islamismus je na stejné úrovni jako fašismus. Tím, že islamismus zneužil ,,původní" myšlenky islámu, tak se jeho oběťmi  pak podle Benotmana stávají především sami muslimové.

Aby se muslimové nestávali oběťmi islamismu, je potřeba pravověrný islám od islamismu jednou provždy osvobodit. To podle Benotmana však není vůbec jednoduché, protože působení radikálních teroristických organizací, jako je Islámský stát, na muslimy žijící na Západě je stále ideologicky silné, zejména na studenty univerzit.

přednáška CEVRO

Problém podle bývalého džihádisty začal už v roce 1927, když vzniklo Muslimské bratrstvo, které vládlo mnohem později v Egyptě pod vedeném prezidenta Muhammada Mursího. To stvořilo původní myšlenku islamismu, která se pak šířila dál. Za radikalizaci si tak mohou do jisté míry sami muslimové, dodal Benotman.

Na druhé straně upozornil, že podpora ,,arabského jara" západními vládami a především USA, byla velká chyba a vedla k silné radikalizaci muslimů v daných oblastech. Benotman řekl, že Obamova administrativa byla v tomto směru katastrofou, protože ničila politický systém jako celek. Islamisté tak po arabském jara ještě více posílili svůj vliv k větší radikalizaci obyvatel zejména v severní Africe a Blízkém východě.

Podle bývalého spolupracovníka Usámy bin Ládina budou teroristické útoky v Evropě pokračovat dále, protože jsou ,,mimo kontrolu". Podle něho jsou však islamisté zdrojem něčeho ještě horšího, než je terorismus. Usilují o totální dezintegraci, uzavřel své vystoupení Benotman.

 

psali jsme:

Jeden z bývalých bodygardů Usámy bin Ládina byl po 14 letech propuštěn z Guantánama

Pred piatimi rokmi zomrel Usáma bin Ládin.

 

Tagy článku