Bývalý starosta Londýna Ken Livingstone: Vznik Izraele znamenal velkou katastrofu

Bývalý starosta Londýna Ken Livingstone: Vznik Izraele znamenal velkou katastrofu
Autor fotografie: redakční databáze|Popisek: Izrael
06 / 05 / 2016, 17:15

Někdejší vlivný člen Labouristické strany to řekl pro stanici Arabic TV.

Ken Livingstone, kterému bylo pozastaveno členství v Labouristické straně, pokračuje v ostrých výpadech proti Izraeli. V interview pro stanici Arabic TV obvinil Izrael z toho, že může za útoky Islámského státu v Evropě a zopakoval kontroverzní větu, že mladý Adolf Hitler měl podporovat sionismus.

Že vůbec vznikl stát Izrael, považuje Livingstone za ,,od základů špatné" a hodnotí to jako ,,velkou katastrofu":

,,Vznik státu Izrael se ukázalo být již od základu špatné, protože zde původně byla po 2 000 let palestinská komunita," podotkl bývalý londýnský starosta.

A pokračoval dál:

,,Měli jsme absorbovat židovské uprchlíky po druhé světové válce ve Velké Británii a Spojených státech. Všichni mohli být přesídleni, zatímco 70 let později je situace velmi napjatá a existuje zde potenciál pro další války, a to i jaderné."

Livingstone v rozhovoru vyzval i k bojkotu všech izraelských výrobků, které by si sám nikdy nekoupil. 

Co se týče Adolfa Hitlera a jeho údajné podpory sionismu, zopakoval, že když diktátor přicházel k moci, tak jeho politika nebyla zaměřena protižidovsky. Chtěl prý ,,jen" deportovat všechny sionisty do Izraele. Za větu, že Hitler podporoval sionismus a další kontroverzní výroky mu bylo vedením labouristů pozastaveno členství ve straně. Za své výroky se totiž Livingstone odmítl omluvit.

Bývalý starosta Londýna se také vyjádřil k IS a terorismu. Konstatoval, že vždy věřil, že chyba ve vyřešení palestinského problému podněcuje dále teroristické útoky.

,,Co přiměje patnácti či šestnáctileté chlapce, aby šli bojovat po boku Islámského státu, nebo provedou barbarské útoky v Paříži nebo Bruselu, které jsme viděli? Nedělají to přece proto, že by se vyžívali v zabíjení, ale proto, že věří, že jsou obětí nespravedlnosti." 

Livingstone pronesl tyto výroky v době, kdy propukl skandál s antisemitismem v labouristické straně a začal proces s pozastavováním členství i známým funkcionářům, kteří měli stranu podle předsedy Jeremyho Corbyna před místními volbami poškodit.

Zdroj: timesofisrael.com

Tagy článku