Bývalý švédský policista otevřeně promluvil o kriminalitě ve Švédsku

Bývalý švédský policista otevřeně promluvil o kriminalitě ve Švédsku
27 / 09 / 2015, 16:30

Jsou ve Švédsku NO-GO zóny? Jak je to s kriminalitou cizinců? Proč politici lžou?

Rozhovor s ním zveřejnil britský server breitbart.com letos 18. září. Vrchní superintendant Torsten Elofsson odešel od policie v roce 2014 po 42 letech služby v policejním sboru v Malmö. Deníku Breitbart poskytl rozhovor, ve kterém uvedl svůj pohled na vývoj trestné činnosti v nejznámějším švédském městě. Na článek upozornil server Parlamentnilisty.cz.

Elofsson řekl, že se za poslední desetiletí výrazně změnila povaha a nárůst trestné činnosti. Od organizovaného zločinu páchaného před desetiletími motorkářskými gangy až k současné vlně kriminální činnosti páchané přistěhovalci. Přestože populace ve městě za posledních 20 let vzrostla o 50 procent, množství trestných činů se zvýšilo mnohonásobně, a přitom počet policistů se snížil na polovinu. 

Švédská tajná služba: země čelí vzrůstající hrozbě islámistických radikálů. Švédové připouštějí, že se musí změnit imigrační politika.

Hledat důvody nárůstu trestné činnosti je podle něj obtížné. Jedním z důvodů je fakt, že u policie slouží mladí policisté bez zkušeností, navíc velkorysé švédské zákony jim umožňují být po dlouhou dobu na mateřské dovolené, k tomu ještě velkorysé přídavky na dovolenou v průběhu roku zapříčinily, že přes léto nejsou v Malmö téměř žádní policisté. K tomu je nutné přičíst fakt, že švédská policie jen nerada přistupuje k překládání policejních sil, protože enormně vzrůstají související náklady - policisté mají právo na ubytování v kvalitních hotelích a musí se jim proplácet diety a cestovní náhrady. 

Ve městě je násilná trestná činnost problém číslo jedna a situace je zatím nejhorší v jeho historii. "Švédsko se stalo členem Evropské unie v roce 1995 a otevřelo svoje hranice. Jsme v Schengenu, kde je zaručena svoboda pohybu, což znamená, že sem současně s lidmi proudí i kriminalita. Především vzrostly trestné činy spojené s prodejem zbraní a drog. Předtím bylo něco takového jen ojedinělé, za to dnes je něco takového na denním pořádku. Většina z nalezených zbraní je použitá ke kriminální činnosti a je do země dopravena ilegálně. Hlavně na Slovensku je snadné se dostat k deaktivovaným zbraním. Když je ale převezou sem, opět je zprovozní. Lidé jsou často postřeleni, ale v nemocnici o tom nechtějí hovořit. Hlavním důvodem toho všeho je, že přistěhovalci nedůvěřují švédské policii a Švédové zase svojí vládě. Přistěhovalci často pochází ze zemí, kde měli velmi špatné zkušenosti se zkorumpovanými policisty a nechápou úlohu policie v demokratické společnosti."

Slova muslima: dobudeme Švédsko, podmaníme si celou Evropu

„Hodně lidí si myslí, že se politici a média spojili, aby jim společně lhali. Média stále dokola opakují, že imigrace je pozitivní věc, protože máme stárnoucí obyvatelstvo a potřebujeme mladou pracovní sílu z jiných zemí. Lidé tomu rozhodně nevěří, protože vidí, že hodně kriminálních činů mají na svědomí právě cizinci. Stačí se podívat na nezaměstnanost tady v Malmö, která činí 15 %, tedy dvojnásobek nezaměstnanosti v zemi. Opravdu je třeba si otevřeně říci, že ze zatčených tvoří vysoké procento lidé přicházející do Švédska ze zahraničí."

"Lidé ze sebe nechtějí nechat dál dělat hlupáky, přesně proto dnes mají Švédští demokraté 27 %. Vidíte přicházet všechny ty uprchlíky, ale my pro ně nemáme ubytování. Jak jim zajistíme vzdělání? A pak je třeba zmínit peníze. Člověk má pocit, že si prostě více přistěhovalců nemůžeme dovolit.“ 

Bývalý policejní náčelník otevřeně hovoří o existenci NO GO zón, jak se označují čtvrti v některých evropských městech, které ovládají muslimské komunity. „Ve Švédsku je takových míst hned několik a stále se rozšiřují. Policisté tam mohou sice vstupovat, ale musejí předtím vždy přijmout speciální opatření. Dlouhá léta tam bylo možné bez problémů jezdit ve dvou. Nyní jen ve čtyřech mužích a dvou vozech. Pokud tam chtějí jet hasiči, aby zlikvidovali nějaký požár, musí je doprovázet policejní eskorta. Jinak na ně zejména muslimští přistěhovalci házejí kameny a různě se jim snaží znemožnit jejich práci. Troufnou si i na policejní vozy, které není možné zanechat nehlídané na místě. Když to uděláte, musíte počítat s rozbitými okny a propíchnutými pneumatikami.“

O problému s městskými částmi, které ovládají místní klany, které tvoří přistěhovalci z bývalé Jugoslávie, Íránu, Iráku a Libanonu., jsme psali v článku "Švédsko na cestě do pekla: 55 NO-GO zón"

„Za současné situace, kdy do Evropy proudí stále další a další uprchlíci, je zvýšení hraničních kontrol zcela namístě. Ať tak nebo tak nás však čeká spousta práce. Do Švédska přichází spousta uprchlíků v mladém věku. Když se nám je nepodaří integrovat do společnosti, stanou se z nich snadné terče pro rekruty z islámského státu."

Česká televize: NO-GO zóny v Evropě oficiálně neexistují, ale je to vážný problém.

Zdroj: Parlamentnilisty.cz

Tagy článku