Cambridge Z88: Poslední počítač sira Sinclaira

Cambridge Z88: Poslední počítač sira Sinclaira
Autor: Bruno Cordioli (CC BY 2.0)|Popisek: Z88 v celé své kráse
08 / 07 / 2017, 12:00

Poslední počítač sira Sinclaira vyvinutý jednou z nejvýraznějších postav britských výrobců mikropočítačů.

Britský podnikatel a vynálezce dodával na trh elektroniku a počítače vlastní výroby již od roku 1960. Počínaje firmou Sinclair RADIONICS v roce 1962, prodával hi-fi zařízení, včetně rádií a zesilovačů, a strávil většinu 70. let minulého století soustředěný na kapesní kalkulačky, elektronické multimetry, digitální hodinky, a dokonce i malé televize. Když vyšlo najevo, že Radionics je neúspěšný projekt, Clive Sinclair založil Sinclair Instrument, a vyvinul kalkulačku na zápěstí, která stála 19.95 amerických dolarů a překvapivě zaznamenala komerční úspěch.

Cambridge Z88 - 2

V červenci 1977 byla Sinclair Instrument Ltd. přejmenována na Science of Cambridge Ltd. kde Sinclair vyvinul svůj první počítač MK14. V roce 1981 došlo k přejmenování na Sinclair Research, a na trhu se objevil Sinclair ZX80 za 199,95 dolarů, což byl nejlevnější prodávaný osobní počítač ve Velké Británii. Následoval ještě levnější Sinclair ZX81, legendární Spectrum, či neúspěšný QL. 

Psali jsme: Vzpomínky na první odolný počítač Husky Hunter

V roce 1986 společnost prodala celý svůj sortiment výpočetních produktů a značku „Sinclair“ značku společnosti Amstrad za 5 miliónů liber.

Clive Sinclair to ale nevydržel, založil společnost Cambridge Computer Ltd. jejíž první a jediný produkt byl přenosný počítač Cambridge Z88, který byl představen 17. února 1987 v  Birminghamu světové veřejnosti.

Podle všeho nejlehčí  a nejmenší  přenosný počítač své doby disponoval  nepodsvíceným displejem s 8 řádky a plnoformátovou vodě a prachu odolnou klávesnicí. Proprietární operační systém OZ obsahoval tyto zabudované programy:

Diary - plánování času
Terminal - komunikace s ostatními zařízeními přes RS 232
PipeDream - textový editor/tabulkový procesor
BBC Basic - programovací jazyk
Printer Editor - ovladač pro tisk

Paměť se dala rozšířit pomocí přídavných RAM cartridgí o kapacitě až 256 kB.

Cambridge Z88 - RAM Expansion

Technické údaje

Hmotnost: 900 gramů
CPU: CMOS Zilog Z80A @ 3.2768 MHz
Paměť: 32K RAM 
Display: 640x64 LCD display, 8 řádků, 4 odstíny modré
Vyměnitelné EPROM cartridge
Porty: RS232
Napájení: 4x "AA" baterie

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace