Autor fotografie: UK Ministry of Defence (CC BY-NC 2.0)|Popisek: Reaper RAF v Afghánistánu
Kvůli hrozbě Islámského státu a teroristům chce britský premiér David Cameron vynaložit více peněz na nákup dronů a výcvik jednotek SAS.
Sdělil to britskému šéfu obrany s tím, že hledá cesty jak zvýšit rozpočet na speciální síly jako součást strategie obrany a bezpečnosti. Zároveň vyzval ministerstvo obrany, aby zvážilo nákup nových špionážních letounů a to včetně dronů.
Cameron chce do konce roku uzavřít obranou strategii tak, aby prioritu získaly zdroje, které pomohou ochránit Spojené království před nebezpečími - tedy ne jen extrémismus, ale i před agresivním Ruskem, nebo cyber útoky.
Spojené království se zavázalo k plnění cíle NATO, tedy vynakládání 2% HDP na obranu až do roku 2020.
Cameron řekl: "Jako předseda vlády, budu vždy dávat národní bezpečnosti naší země na první místo. To je důvod, proč je správné, že 2% našeho HDP vynaložíme na obranu, protože tato investice nám pomůže udržet Spojené království v bezpečí. To bylo možné jen díky obtížným rozhodnutím, které jsme učinili s cílem zajistit silnou a bezpečnou ekonomiku. Teď víme, kolik můžeme utratit a záleží na tom za co. Dal jsem za úkol obranným a bezpečnostním šéfům podívat se konkrétně na to, jak udělat víc v boji proti hrozbě, kterou představuje islamistický extremismus."
"To by mohlo zahrnovat další špionážní letadla, bezpilotní letouny a speciální síly. Za posledních pět let, jsem viděl, jak zásadní jsou pro zajištění naší bezpečnosti."
Britské speciální síly a drony Reaper RAF úzce spolupracují se svým nejbližším spojnecem, Spojenými státy. USA v poslední době narazily na problém s piloty dronů, protože je těžké je vyhledat a udržet. Každý pilot sedí raději v rychlé a výkonné stíhačce, než aby pilotoval jako na počítačovém simulátoru.
Mezi další výsledky úkolů, které Cameron zadal bude například i nasazení bezpilotních letounů na nové letadlové lodi HMS Queen Elizabeth.
Zdroj: BBC