Čapí hnízdo jako časovaná bomba

Čapí hnízdo jako časovaná bomba
Autor fotografie: Screenshot YouTube|Popisek: Andrej Babiš
15 / 01 / 2018, 08:30

Zjištění Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF), který naznačil, že padesátimilionová dotace byla čerpána neoprávněně a že mohlo dojít k podvodu, je pro premiéra Andreje Babiše značnou politickou i osobní komplikací.

Farma Čapí hnízdo. Areál, který premiérovi Andreji Babišovi může v krajním případě zlomit v politice vaz. Nedávné zjištění OLAFu vyznívají v neprospěch českého premiéra i jeho pravé ruky Jaroslava Faltýnka, což dává jejich politickým soupeřům do ruky celkem slušnou munici.

psali jsme: Pavučiny byznysu: Ani Karkulka, ani Tonda Blaník. Akcie farmy Čapí hnízdo drželi Babišovi dvorní právníci

Pokud by byli oba vydáni trestnímu stíhání zbavením imunity, pozice Andreje Babiše se postupně stala čím dál méně udržitelnou. Kdyby totiž trestně stíhaný premiér jezdil do Bruselu a po světě na státnické návštěvy, byla by to pro ČR poměrně velká ostuda. Pak by samozřejmě záleželo na příslušném soudu, jestli by obvinění z údajného zneužití padesátimilionové dotace Babiše zbavil, či nikoliv.

Pokud by soud konstatoval v tomto případě vinu, byl by to téměř jistě konec Andreje Babiše ve vysoké politice, kam před několika vstoupil. Kdyby však rozhodl soud o tom, že podvod se nestal nebo nedošlo ke zneužití padesátimilionové dotace, která byla původně určena pro malé a střední podniky, Babiše by to ještě více posílilo a zvlášť u jeho ,,skalních" fanoušků by český premiér získal neskrývaný status mučedníka. Babiš by v případě svého očištění mohl argumentovat, že se jedná o mafiánské spiknutí, na které neustále upozorňoval a nyní se jen potvrdilo.

psali jsme:  Jana Černochová: Nejlepší nápad Andreje Babiše, Čapí hnízdo

Je tak nutné konstatovat, že kauza Čapí hnízdo má nadále velmi třaskavý potenciál, která může Babiše buď politicky zničit, či posílit jeho domnělou auru bojovníka proti starým pořádkům, kšeftaření, korupci a tradičním politickým stranám, které ho chtějí podle jeho slov dostat za každou cenu z politiky.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu:  Defence  - tanky, lodě,  letadla, obrněné vozy. Jaké jsou nejnovější trendy ve zbrojním a obranném průmyslu? S námi víte více

 

 

 

 

Tagy článku