Časovaná bomba v britských věznicích - islámští radikálové slibují "ochranu"

Časovaná bomba v britských věznicích - islámští radikálové slibují &quote;ochranu&quote;
Autor fotografie: Pixabay|Popisek: Ilustrační foto
07 / 04 / 2015, 08:45

12.000 muslimů ve věznicích po celé Anglii a Walesu, a z toho více než sto islámských radikálů odsouzených za trestné činy proti terorismu ve Velké Británii. Problém, se kterým si nikdo neví rady....

Bývalý detektiv vrchní inspektor Chris Phillips uvedl, že současný nedostatek vězeňských dozorců spolu s úspornými opatřeními britské vlády, vedl k tomu, že se vymklo z kontroly efektivní sledování extrémistických skupin v britských věznicích. Radikálové toho využili a "šíří poselství nenávisti" ve všech zařízeních.  Uvádí to dnes server BBC News.

Odborníci se obávají toho, co se děje ve věznicích: pokud vězeň konvertuje k islámu, dostane od radikálů "ochranu", stejně jako to funguje v případech vězeňské mafie. Prostředí, ve kterém se totiž pohybují vězni, nahrává k tomu, aby se šířila zášť a nenávist vůči celému systému. A navíc vězni byli vždy náchylnější k extrémistických postojům.

Chris Phillips, který dříve šéfoval policejní jednotce Národního bezpečnostního úřadu pro boj proti terorismu a úzce spolupracoval s vládou na její protiteroristické strategii, řekl: "To, co máme před sebou, je stále rostoucí počet vězňů, kteří se uchylují k extremismu. Také máme ve věznicích stále méně dozorců a dalších zaměstnanců."

Ministryně vnitra Theresa May už uvedla, že bude požadovat zřízení specializovaných dozorců pro extrémismus, kteří by měli bojovat proti radikálům, kteří jsou umístěni v zařízeních. Rovněž se uvažuje o speciálních týmech pod vedením odborných imámů.   

Bývalý vězeň John Shelly, který si odseděl 15 let za ozbrojenou loupež ve více věznicích (včetně věznice Whitemoor, kde je největší muslimská populace) uvedl: "V posledních letech byla ve věznicích znát čím dál větší změna mezi vězni - hodně se radikalizovali a vyvolávali násilné situace. Navíc někteří uvěznění muslimové měli prominentní postavení. A pokud se ostatní vězni připojili k extrémistům, dostali za to "ochranu".

Dál uvádí, že muslimští radikálové ve věznicích schvalují teroristické útoky a obdivují skupiny jako je IS nebo Al-Kájda. "Extremismus je všudypřítomný a ti, co jej šíří, vlastně nejde oddělit od ostatních..." Navíc není problém prostřednictvím extrémistů obstarat drogy nebo mobilní telefony.

Britská vláda je opakovaně kritizována, že od roku 2010 snížila počet dozorců ve věznicích o téměř 30 procent, což vedlo "k výraznému zhoršení v oblasti bezpečnosti". 

 Zdroj: BBC News

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.