ČD vyberou dodavatele motorových rychlíkových jednotek pro vnitrostátní linky

ČD vyberou dodavatele motorových rychlíkových jednotek pro vnitrostátní linky
Autor fotografie: Martin Hefner (CC BY 2.0)|Popisek: Ilustrační foto
14 / 04 / 2016, 13:45

České dráhy vyhlásily jednací řízení s uveřejněním na výběr dodavatele až 30 moderních bezbariérových motorových jednotek pro domácí rychlíkové spoje. S vítězem soutěže uzavřou rámcový kontrakt. Českým drahám zaručí možnost odebrat až 30 motorových souprav v předpokládané výši přibližně 4 miliardy Kč.

Dodávky jednotlivých vlaků pak budou vycházet z konkrétních potřeb dopravce, které vzejdou z uzavřených smluv na zajištění dopravní obslužnosti na vyjmenovaných linkách.

„V rámci naší přípravy na otevírání trhu dálkové železniční osobní dopravy v České republice a na ministerstvem dopravy připravované soutěže v této oblasti vyhlašujeme soutěž na dodavatele motorových bezbariérových jednotek. S vítězem soutěže uzavřeme rámcový kontrakt, který nám později umožní odebrat jen přesně stanovený potřebný počet jednotek v konfiguraci podle požadavku zadavatele veřejné služby pro linky, na které uzavřeme příslušné smlouvy o dopravní obslužnosti,“ říká předseda představenstva Českých drah Pavel Krtek.

České dráhy budou díky tomuto postupu lépe připraveny na budoucí soutěže i na čerpání evropských fondů, ze kterých má být nákup motorových jednotek financován.

Pro konkrétní linky mohou být jednotky v různé konfiguraci například jako dvou nebo třívozové s minimální kapacitou 120 resp. 180 míst k sezení. Jejich výroba bude záviset na požadavcích zadavatele veřejné dopravy pro konkrétní linku.

Všechny soupravy však budou mít společné prvky, které vyjmenovává Michal Štěpán, člen představenstva ČD odpovědný za osobní dopravu: „Motorové jednotky musí být konstruované pro rychlost nejméně 140 km/h. Stejně jako současné moderní soupravy budou klimatizované a bezbariérové. Velká část vnitřního prostoru včetně nástupních prostor musí být řešena jako nízkopodlažní. Provedení interiéru bude vycházet z našeho design manuálu. Pro informování cestujících o jízdě vlaku a následujících zastávkách budou jednotky vybaveny moderním audiovizuálním informačním systém s monitory LCD. Využití přenosné elektroniky cestujících pro práci nebo relax umožní vybavení elektrickými zásuvkami 230 V a Wi-Fi zařízení pro šíření internetu. Vlak musí nabízet i dostatek místa pro uložení kočárků, jízdních kol nebo jiných objemných zavazadel.“

Samozřejmostí budou také tlačítky ovládané dveře, které bude možné blokovat proti otevření nejen za jízdy, ale také ve stanici na straně do kolejiště. Podstatným způsobem se tak zvýší bezpečnost cestujících v drážním provozu. WC včetně jednoho bezbariérového vybaveného přebalovacím pultem pro maminky s kojenci budou vybaveny uzavřeným systémem.

Výběrové řízení zahrnuje nejen dodávku samotných jednotek, ale také dostatečný počet náhradních dílů pro údržbu tzv. výměnným systémem a sérii periodických oprav.

Zdroj: Tisková zpráva Českých drah

Tagy článku