CDU vs. CSU: předrozvodové řízení

CDU vs. CSU: předrozvodové řízení
25 / 06 / 2018, 11:00

Rozkmotřené strany zatím nejeví žádnou ochotu ke smíru.

Nejdříve klasicky odkaz na článek na Zdroji.cz:

Zdroj.cz – Spor Merkelové a Seehofera je odrazem rozdělené Evropy

Snad vám, milí čtenáři, přijde, že se poměrům v CDU/CSU věnuji poslední dobou až příliš.

Jenže krize důvěry, která může skončit úplnou odlukou Bavorů, je snad vůbec nejzásadnějším procesem, který právě ve vrcholné evropské politice probíhá. Její výsledek ovlivní všechna důležitá témata dneška: dluhy a společné hospodaření v eurozóně,  řešení migračních proudů, soběstačnost kontinentu ve výrobě energie apod. To jsou všechno věci, v nichž se CDU pod vedením Angely Merkel výrazně odklonila od původní konzervativní orientace strany, zatímco CSU zůstala na svých starých pozicích. Současný rozkol je ovocem tohoto odklonu.

psali jsme: Zavírání hranic – vydá se Evropa dánskou cestou?

Dostávám dotazy, zda tu rebelii CSU myslí vážně, nebo zda jde o divadélko před volbami. Myslím si spíše to první, protože vnitroněmecké štěkání dosahuje crescenda, ze kterého už se špatně couvá.

Tón značně přiostřil bavorský premiér Markus Söder (51 let), faktický následník Horsta Seehofera, který se snaží mezi sebou a kancléřkou o maximální distanci. Ve Weltu publikoval článek velmi kritický vůči událostem roku 2015, které označuje za „zásadní chybu“. Volá v něm také po „konci poučovací kultury“ a „skutečné změně ve věcech azylu“ a říká, že Německo potřebuje „konatele, ne kazatele“. Konstatuje, že rozdělovat obavy občanů na „ty dobré“ (např. daně a ekonomika) a „ty špatné“ (migrace, ztráta kulturní identity) vede k rychlé erozi demokracie.

Kdyby šlo jen o článek, nepsal bych o tom; v novinách se toho nakecalo a nakecá. Söder však učinil ještě jeden, o dost vážnější tah, který jeho textu propůjčuje určitou věrohodnost. Sdělil totiž svým spolupracovníkům, že nepozve kancléřku do Bavorska, aby v rámci zemské předvolební kampaně podpořila CSU na závěrečném mítinku. Na tento velký mítink, pojímaný jako lidovou slavnost, vždycky – po desítky let – předseda sesterské CDU tradičně chodíval. Místo Angely Merkel tam ale letos bude vystupovat rakouský kancléř Sebastian Kurz. To je pro kancléřku velká „veřejná ťafka“, ztráta tváře, zvláště když tato informace nějak „záhadně“ pronikla do médií.

psali jsme: Otevřený dopis Angele Merkel

Mimochodem, Markus Söder se od chvíle, kdy v březnu nastoupil na post bavorského premiéra, nenechává s kancléřkou fotit. Na  oficiální návštěvě v Berlíně samozřejmě byl, ale držel se mimo dosah objektivů. Někdy se člověk leccos dozví i z toho, co se nestalo.

Bavory motivuje k setrvání ve stavu vzpoury i skutečnost, že německá veřejnost je v azylových a migračních věcech na jejich straně. Podle nového průzkumu z června si celých 86 % respondentů myslí, že odmítnutí běženci by měli být důsledně deportováni, 69 % souhlasí s tím, aby běženci nedostávali hotové peníze, 62 % si myslí, že je správné, aby příchozí bez dokladů nesměli do Německa vůbec vstoupit. To jsou právě principy, které CSU nyní prosazuje vůči daleko rozvolněnějšímu statu quo, hájenému v Berlíně.

psali jsme: Angela Merkelová se dokonale odkopala. Nezvládla migrační krizi, teď falešně mistruje historii

Na skutečné lámání chleba ale dojde, vrátí-li se kancléřka z velkého červnového summitu s prázdnýma rukama.


Nepřehlédněte na Security magazínu: Survival - jak se chovat, abyste přežili v pustině nebo džungli? A kam se schovat před teroristickým útokem? S námi víte více

 

Autor: Marian Kechlibar

//kechlibar.net/wordpress

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace