CDU/CSU, FDP a Zelení jednají poprvé společně o vládě

CDU/CSU, FDP a Zelení jednají poprvé společně o vládě
Popisek: Angela Merkelová
20 / 10 / 2017, 19:00

K prvnímu společnému jednání o nové německé vládě se v Berlíně odpoledne sešli představitelé konzervativní unie CDU/CSU, Svobodné demokratické strany (FDP) a Zelených. Dnešního předběžného rozhovoru se účastní na 50 politiků. Trvat má několik hodin, celé sondovací rozhovory několik týdnů.

Trojice politických uskupení se v týdnu setkala na několika bilaterálních jednáních, dnes zasedá poprvé společně. "Dá se říci, že teď začínáme," poznamenala kancléřka Angela Merkelová (CDU).

Předběžné rozhovory, které si strany zatím naplánovaly do 2. listopadu, podle ní ukážou, jestli je možné sblížit odlišné názory jednotlivých stran tak, aby se dalo přistoupit k samotným koaličním jednáním. Ta už by se zabývala konkrétní podobou koaliční smlouvy. Zatím je podle Merkelové u všech potenciálních partnerů vidět připravenost hledat řešení.

Otevřený přístup k rozhovorům dala dnes najevo také volební lídryně Zelených Katrin Göringová-Eckardtová, podle níž nová vláda musí bojovat proti klimatickým změnám a dětské chudobě. Výsledek jednání má ale zatím za nejistý. Šéf liberální FDP Christian Lindner čtveřici stran přirovnal k čtyřlístku, který by mohl Německu přinést štěstí. Zároveň ale poukázal na to, jak jsou v přírodě takové čtyřlístky vzácné.

Vznik nezvyklé koalice, která na spolkové úrovni ještě nikdy nevládla, mohou zkomplikovat především programové neshody mezi Zelenými na jedné straně a CSU a FDP na straně druhé, například v otázkách uprchlické, energetické nebo evropské politiky. Aby se je podařilo překonat, stanovily si strany 12 tematických oblastí, které chtějí postupně diskutovat. Jsou mezi nimi například finance, hospodářství, Evropa, klima a životní prostředí, migrace a integrace, vzdělávání, práce a sociální otázky, rodina, zemědělství nebo vnitřní politika.

Merkelová dnes poznamenala, že by se vyjednávání mělo orientovat i podle očekávání Němců. Aktuální průzkum pro veřejnoprávní televizi ARD ukázal, že lidé za nejnaléhavější úkoly pro novou vládu považují spravedlivé platy a daně (24 procent), zlepšení systému péče o potřebné (22), ustavení jasných pravidel přistěhovalectví (18 procent) a boj proti kriminalitě a terorismu (14 procent).

Politici i pozorovatelé očekávají, že nová vláda nevznikne dříve než kolem Vánoc. Pokud by se ji nepodařilo sestavit, hrozily by zemi předčasné volby. Tomu se ale všechny strany jednající o koalici chtějí vyhnout.

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.