Čech, který chtěl k Islámskému státu, nejel do Sýrie zabíjet

Čech, který chtěl k Islámskému státu, nejel do Sýrie zabíjet
Autor fotografie: Flickr.com|Popisek: islámský stát
08 / 02 / 2017, 12:00

První Čech je souzený za to, že se chtěl připojit k organizaci Islámský stát, nechtěl jet do Sýrie někoho zabíjet.

,,Chtěl jsem tam proto, aby zabili oni mne," vypověděl dnes obžalovaný Jan Silovský u krajského soudu v Plzni. 

Přiznal také, že k islámu přestoupil asi před čtyřmi lety. Ve svém okolí neznal jiné muslimy a s jinými muslimy ani nekomunikoval telefonicky či přes internet.

Před třemi nebo čtyřmi lety si muž ze Spáleného Poříčí na jižním Plzeňsku koupil bibli a korán, obě knihy přečetl a pak se rozhodl konvertovat k islámu. Nikdo z jeho okolí o tom nevěděl, ani jeho matka a nejbližší příbuzní.

Silovský chtěl do syrského města Džarábulus. ,,Chtěl jsem tam najít někoho z IS, říct jim, že jsem se přijel přidat. Asi by mě pak někam poslali," řekl dnes u soudu. Do Sýrie chtěl bez jakýchkoliv kontaktů, neměl představu, co přesně tam bude dělat. ,,Moc jsem o tom nepřemýšlel," řekl. Doufal, že ho IS vyšle do bitvy a v ní ho brzy zastřelí vojáci syrské armády


související: Německo ví o zhruba 570 islamistech, kteří by mohli chystat útok

Obžaloba viní Silovského ze zločinu přípravy teroristického útoku, za což mu hrozí 12 až 20 let vězení, nebo i výjimečný trest, včetně doživotního vězení. Na soud čekal od loňského července ve vazbě.

Jednadvacetiletý muž byl zadržen loni v lednu v Turecku na mezinárodním letišti a nebyl zřejmě součástí větší skupiny lidí. Měl u sebe letenku na vnitrostátní linku na syrské hranice a turecké policii údajně přiznal, že důvodem jeho cesty do Sýrie byl úmysl přidat se k teroristické organizaci Islámský stát.

 

 

Zdroj: ČTK

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.