Autor fotografie: interpol.int|Popisek: Pavel Hrůza na webu Interpolu
Po Čechovi, kterého v Libyi unesli islámští radikálové, vyhlásil pátrání Interpol.
Únos se stal minulý pátek, kdy bojovníci IS přepadli ropné pole Ghaní v Libyi.
Už 5. března jsme přinesli informaci o tom, že bojovníci islámského státu v Libyi se 4. března zmocnili rafinerie v Bahí a jednoho z největších ropných polí země Mabrúk na pobřeží zálivu Velká Syrta.
Kromě Hrůzy byli uneseni také Rakušan, čtyři Filipínci, dva Bangladéšané a Ghaňan. Podle serveru lidovky.cz vtrhlo do areálu asi 30 vozidel „Ve vozidlech byli černě odění ozbrojenci, kteří měli údajně vlajku Islámského státu. A rakouská strana vychází, předpokládám, z toho, že ti zaměstnanci byli vehnáni do vozů a odvezeni,“ řekl nedávno ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.
Česko podle ministra spolupracuje s ostatními státy, jejichž občané se po útoku pohřešují, i s mezinárodními organizacemi, které v Libyi působí. Praha do regionu také vyslala dva diplomaty, kteří už jsou na místě a mají sbírat informace a zajišťovat kontakty. Jejich počet je podle Zaorálka dostačující. „Ten počet odpovídá práci, která se má odvést,“ soudí.
Mezitím ostatní vlády urychleně evakuují z oblasti svoje občany. Například filipínská vláda repatriuje přes 4200 Filipínců přes Tunisko zpět do vlasti a vyzývá všechny, aby co nejdříve opustili Libyi. (zdroj: interaksyon.com)
Egyptská vláda evakuuje svoje občany už od chvíle, kdy bylo v Libyi popraveno 21 křesťanů ("Zvěrstva islámistů se odehrávají jen dvě stě kilometrů od EU")
Naše ministerstvo zahraničních věcí upozorňuje i na nebezpečí v Tunisku:
MZV upozorňuje, že navzdory zrušení výjimečného stavu v Tunisku s platností od 5. března 2014, nedošlo k zásadní změně bezpečnostní situace v zemi. Nadále je třeba dbát zvýšené opatrnosti a zcela se vyhýbat veřejným shromážděním.
S ohledem na pokusy o sebevražedné atentáty, k nimž došlo dne 30. října 2013 ve městech Súsa (Sousse) a Monastír (Monastir), MZV doporučuje občanům, aby zachovávali obezřetnost i v okolí turistických komplexů. Nelze vyloučit demonstrace a sociální nepokoje ve všech částech země. Nedoporučujeme zdržovat se na jakýchkoli veřejných místech, kde potenciálně hrozí srocení většího množství lidí - toto zvýšené riziko se týká především pátečního odpoledne a podvečera, tj. po skončení pravidelné týdenní tzv. velké modlitby.
Ve večerních a nočních hodinách není z bezpečnostních důvodů doporučováno cestovat po Tunisku. MZV dále upozorňuje, že v oblastech poblíž státní hranice s Alžírskem a Libyí existuje značné riziko únosů, bezpečnostní situace je zde velmi nestabilní, charakterizovaná hojným výskytem extremistických, resp. teroristických skupin. Silně rizikové jsou především oblasti na západ od linie Ajn Dráhim (Ain Draham) - Džandúba (Jendouba) - al-Káf (Le Kef) - Kasrín (Kasserine) - Sídí bú Zíd (Sidi Bouzid) - Gafsa - Túzir (Tozeur), a oblasti na jih od linie Túzir (Tozeur) - Dúz (Douz) - Madanín (Medenine) - El Marsa (na jih od Džerby). Zvýšené riziko se zde týká nejen únosů, ale obecně útoků na západní cíle, vč. turistů. Z tohoto důvodu důrazně nedoporučujeme cestovat do těchto odlehlých oblastí.
S ohledem na bezpečnostní situaci a zvýšený výskyt teroristických aktivit v regionu, MZV taktéž nedoporučuje cestovat do guvernorátů Kasserine a Le Kef (mimo center guvernorátů a hlavních přístupových cest; i zde je ovšem doporučeno vyhnout se všem cestám, které nejsou nezbytné).
Psali jsme také:
Mluvčí islámských radikálů: Chceme Paříž a Jeruzalém!
Kuvajtský islámský kazatel: Zničte Sfingu a pyramidy!
Letos bude v Itálii až milion imigrantů. Kolik z nich bude islámských teroristů?
Ilegální přistěhovalci se valí do Evropy. Bezpečnostní riziko, se kterým si EU neví rady
Česko připravuje ochranu před teroristickými útoky - okamžité uzavření státních hranic
Libyjští islámisté mají yperit a sarin. Hrozba pro Evropu vzrůstá
Válka v severní Africe je na spadnutí. Itálie se obává libyjských uprchlíků
IS "Libyi použijeme jako vstupní bránu do EU!"