Čecha, který chtěl k IS, vyšetřovala policie na svobodě

Čecha, který chtěl k IS, vyšetřovala policie na svobodě
01 / 08 / 2016, 18:00

Až po delší době na něj byla uvalena vazba z důvodu obav z pokračování trestné činnosti a z útěku.

Plzeň (ČTK) - První Čech, který se chtěl podle policie přidat k teroristům organizace Islámský stát (IS), je od 20. července ve vazbě. Stíhán je pro zločin účasti na organizované zločinecké skupině ve stadiu pokusu.

Muži, který má trvalé bydliště na jihu Plzeňska, hrozí vězení od tří do 12 let. O vazbě rozhodl Okresní soud Plzeň-jih a nyní je spis na Krajském soudu v Plzni, řekla ČTK mluvčí okresního soudu Petra Sochůrková. Podle mluvčího krajského soudu podal muž proti rozhodnutí o vzetí do vazby stížnost.

Sochůrková neuvedla, zda je obviněný muž v plzeňské vazební věznici, ani to, kdy a jaký soud by se měl případem zabývat. Plzeňský krajský soud by měl zatím jen potvrdit nebo zrušit rozhodnutí o vzetí do vazby. Kauza se stále vyšetřuje, je v přípravném řízení, obžaloba zatím nebyla podána.

"Muž (obviněný) podal stížnost proti rozhodnutí o vzetí do vazby (z 20. července)," řekl mluvčí krajského soudu David Ungr. Krajský soud by mohl rozhodnout o vazbě už tento čtvrtek, ale předseda senátu musí do té doby obdržet doplňující podklady, které si vyžádal. "Jinak rozhodne déle, ale rozhoduje se bezodkladně v řádu dnů," řekl Ungr.

Okresní soud neposkytl informace o věku a bydlišti člověka, proti němuž je vedeno trestní řízení. "Orgány činné v trestním řízení dbají na to, aby nebyly zveřejněny informace umožňující zjištění totožnosti osoby ve fázi přípravného řízení," řekla Sochůrková.

Muž byl podle Respektu zadržen letos v lednu v Turecku na mezinárodním letišti; nebyl zřejmě součástí větší skupiny lidí. Policie ho zpočátku vyšetřovala na svobodě. Podle místopředsedkyně okresního soudu Simony Kubouškové byla důvodem vazby obava z pokračování trestné činnosti a z útěku. Soud neuvedl, jak dlouho policie obviněného vyšetřuje. "Orgány činné v trestním řízení jsou při poskytování informací veřejnosti povinny neohrožovat objasňování skutečností důležitých pro posouzení věci," uvedla Sochůrková.

Při zadržení v Turecku měl muž podle Respektu u sebe letenku na vnitrostátní linku na syrské hranice. Turecké policii údajně přiznal, že plánuje přechod do Sýrie, která je zmítaná občanskou válkou a jejíž části jsou pod kontrolou IS. Turečtí policisté poté zadrženého vrátili do Česka a informovali české kolegy. Případem se zabývá protiextremistické oddělení Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu.

Ve výpovědích muž sdělil, že důvodem jeho cesty do Sýrie bylo přidat se k IS, napsal dnešní Respekt. Týdeník identitu muže zná, kvůli rané fázi vyšetřování a jeho rodině se rozhodl ji nezveřejnit.

Od začátku občanské války v Sýrii do ní odešlo bojovat víc než 20.000 lidí ze zahraničí. Přes 4000 tvoří Evropané a Američané, z Evropy nejvíc z Belgie, Francie, Německa a Británie.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.