Čečna vyhrožuje USA: pošleme zbraně Mexiku

Čečna vyhrožuje USA: pošleme zbraně Mexiku
Autor fotografie: Redakce|Popisek: V Sonomě to roku 1846 začalo
27 / 03 / 2015, 21:30

Komedie v podání čečenského parlamentu. Ten vyhrožuje, že bude posílat zbraně do Mexika v odvetě na snahy amerického Kongresu poslat zbraně Ukrajině.

V úterý americká Sněmovna reprezentantů drtivou většinou schválila zbraně pro Ukrajinu. Usnesení bylo přijato poměrem hlasů 348-48.

Senátor za stát Wisconsin, Ron Johnson považuje za nezbytně nutné, aby prezident Obama poslal smrtící i nesmrtící prostředky na pomoc Ukrajině, ve světle útoků Ruskem podporovaných rebelů na civilisty v Mariupolu.

V reakci na to mluvčí čečenského parlamentu, Dukuvakha Abdurakhmanov řekl, že Spojené státy nemají právo radit Rusku, jak se chovat ke svým sousedům.

Varoval, že dodávky zbraní na Ukrajinu budou vnímány Čečenskem jako signál dodat nové zbraně do Mexika, aby mohlo obnovit debatu o právním postavení území anektovaných Spojenými státy.
Je tím míněno postavení států Kalifornie, Nové Mexiko, Arizona, Nevada, Utah, Colorado a Wyoming, kterých se Mexiko vzdalo v roce 1848 v mírové dohodě podepsané v Hidalgu po konfliktu mezi USA a Mexikem.

Smlouva z Guadalupe Hidalgo je mírová smlouva, která ukončila mexicko-americkou válku (1846 - 1848). Podle této smlouvy přenechalo Mexiko Spojeným státům americkým území o velikosti 1,36 milionu km2, což představovalo více jak polovinu tehdejší mexické rozlohy. Mexiko uznalo jako hranici mezi svým územím a Texasem řeku Rio Grande a podstoupilo regiony Alta California a Santa Fe de Nuevo México (dnešní státy Kalifornie, Nevada, Utah a části Arizony, Nového Mexika, Colorada a Wyomingu. USA zaplatily Mexiku 15 miliónů dolarů jako náhradu válečných škod. Smlouva byla podpsána 2. února 1848 v katedrále v Guadalupe Hidalgo (dnešní městská čtvrť Gustavo A. Madero) a vstoupila v platnost 30. května téhož roku.

Adurakhmanov řekl: "Vyhrazujeme si právo uspořádat konferenci Ruska, Mexika a USA, aby byly vzneseny otázky odtržení výše uvedených států z USA a dodávat zbraně bojovníky odporu."

Je otázkou, kde pan mluvčí viděl nějaké bojovníky odporu proti USA v Kalifornii, Arizoně nebo Nevadě - neexistují:-)

Zdroj: Newsweek, Wikipedie

 

 

Tagy článku