Čeká svět politické a ekonomické zemětřesení? Stovky novinářů odhalily miliardové daňové úniky

Čeká svět politické a ekonomické zemětřesení? Stovky novinářů odhalily miliardové daňové úniky
05 / 04 / 2016, 10:45

Skandál jménem Panama Papers odhalil špínu politických elit, které "káží vodu a pijí víno." Světoví lídři, politici, jejich příbuzní a "úctyhodní" podnikatelé stojí vedle sebe v řadě s drogovými bossy, kriminálníky a teroristy.

Ukázalo se, že v daňových rájích ukrývá své majetky celá řada politiků z různých koutů světa – od premiéra Islandu až po prince a vladaře z arabského světa. Celý článek na ParlamentniListy.cz.

Židle se už otřásá pod "transparentním" islandským premiérem, opozice chce odvolat ukrajinského prezidenta. Skandál míří i mezi slavné sportovce a další osobnosti. Novináři často zmiňují i jméno ruského prezidenta Vladimira Putina, ale jeho jméno v seznamech ve skutečnosti vůbec není, ale jsou v nich uvedeni lidé, kteří mají k Putinovi blízko. 

Za jedním z nejmasovějších úniků dat v historii stojí více než rok tvrdé práce 400 novinářů z 80 zemí světa. Od toho momentu, kdy anonymní zdroj předal německým žurnalistům Süddeutsche Zeitung 11,5 milionů dokumentů z databáze právní firmy Mossack Fonseca, uplynulo již více než 12 měsíců. Mezinárodní kooperace, která stála za zveřejněním usvědčujících materiálů, se odehrávala v měřítku, které nemá v historii obdoby.

„Zdroj si za svou službu nežádal ani finanční kompenzaci, ani nic jiného, tedy kromě pár bezpečnostních záruk,“ uvedl v pondělí na svých stránkách německý deník. Anonym trval na šifrované formě komunikace a na tom, že se nikdy neuskuteční žádná setkání. Zjevně měl důvodné podezření k tomu, že zveřejnění dokumentů může ohrozit jeho život. Přesto se tak rozhodl učinit. „Chci tyto zločiny zveřejnit,“ vysvětlil anonymní zdroj své pohnutky.

V období několika měsíců novináři Süddeutsche Zeitung obdrželi kolem 11,5 milionů dokumentů, jejichž původ sahal až do 70. let minulého století. Jednalo se zejména o záznamy e-mailových konverzací, PDF soubory, fotografie a záznamy z interní databáze panamské právní firmy.

Takovým množstvím dokumentů se samotní novináři německého deníku nemohli sami probrat. Z toho důvodu svolali Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů (ICIJ), v rámci kterého koordinovali veškeré své kroky. Tím byla vytvořena síť zhruba čtyř novinářů z 80 zemí světa, kteří strávili měsíce důkladným pročítáním dokumentů a skládáním střípků do mozaiky, která ve finále vytvořila celý obraz, jež světovému čtenářstvu v pondělí prezentovala světová média. Zdroj: parlamentnilisty.cz

Kauza Panama Papers ale pořád neobsahuje zdaleka všechny účty v daňový rájích, kde politici, sportovci, a jak je vidět i hudebníci, ukrývají peníze. „Dva roky stará analýza společnosti Boston Consulting Group odhadla jmění offshorových společností na osm bilionů amerických dolarů. Konkurenční McKinsey zase na 21 bilionů,“ doplňují úterní LN. Je třeba dodat, že převést své podnikání do daňového ráje není proti zákonu, byť se to jeví jako neetické.

Problém s daňovými ráji je ovšem v anonymitě, kterou nabízejí. Zneužívají ji lidé, kteří zde chtějí ukrýt špinavé peníze získané z kriminální činnosti. Peníze tu perou drogoví bossové i teroristé. Může to probíhat tak, že je jednoho dne založena firma, přičemž málokdo ví kým, protože je to pečlivě tajeno. Tato firma v daňovém ráji „spí“ i několik let. Oficiálně se zabývá třeba poradenstvím. A jednoho dne na její účet začnou chodit drobné částky. Drobné proto, že o velké vklady se banky příliš zajímají. Pak někdo v Evropě či třeba v Austrálii domluví s firmou z daňového ráje nějaký čistý obchod a hle, peníze jsou zpět v Evropě.

VIDEO: České politiky s konty v daňových rájích dopátráme, role Česka v kauze je zásadní, říká novinářka

 

Tagy článku

-->