Čelíme zvýšenému riziku útoku malých skupin nebo osamělých útočníků včetně sebevražedných, říká v rozhovoru pro SM policejní ředitel Starého města v Jeruzalémě

Čelíme zvýšenému riziku útoku malých skupin nebo osamělých útočníků včetně sebevražedných, říká v rozhovoru pro SM policejní ředitel Starého města v Jeruzalémě
Popisek: Yorham Ha-Levy
31 / 08 / 2017, 17:30

Security magazín přináší exkluzivní rozhovor s Yorhamem Ha-Levym, policejním ředitelem Starého města v Jeruzalémě

Pane řediteli v posledních dnech se situace vyostřila. S čím se teď Vaše oddělení musí ve starém Jeruzalémě potýkat?

V posledních 10 dnech čelíme větší výzvě na zajištění bezpečnosti starého města a všech jeho lokalit, včetně nejstřeženější Zdi nářků. Všechna naše stanoviště musela být posílena a navíc bylo zřízeno mnoho nových. Čelíme nyní zvýšenému riziku útoku malých skupin nebo osamělých útočníků a to včetně sebevražedných. Mnoho stanovišť bylo zřízeno při vstupech do náboženských objektů, ale i na vstupech do starého města, abychom zabránili pašování nebezpečného materiálu přes hradby do starého města. Rovněž byly zřízeny silniční zátarasy v bezprostředním okolí vnějších hradeb. V opatřeních nám značně pomohly posily z ostatních regionů naší země.

Jsou pro Vás podobná masivní opatření obvyklá nebo se jedná o mimořádnou situaci?

Jsou neobvyklá. Běžně zde slouží několik stovek policistů. V současnosti je náš okrsek pětinásobný. Podobnou situaci nepamatuji já, ani můj předchůdce ve funkci. Situace je skutečně vážná. Nepokoje zasáhly nejen staré město, ale mnoho dalších problematických lokalit na Západním břehu a tak i kolegové v jiných odděleních mají více práce, než je obvyklé. Jeruzalém je však jako hlavní město nejdůležitějším bodem ochrany. Zbudovali jsme nebývalý systém opatření, že do starého města mohou pouze cizinci po prokázání se pasem a místní obyvatelé na speciální povolení. Tato opatření zůstanou aktivní, dokud se situace neuklidní. Následně si provedeme vyhodnocení a zvážíme, zda preventivně neponecháme některá z nich trvale.

Co způsobilo vlnu násilí posledních dní?

Vše začalo v pátek 14. 7. v ranních hodinách, kdy Lví branou pronikli do města tři ozbrojení útočníci a zastřelili mé dva policisty. Následně je zbytek bezpečnostních týmů zastřelil u mešity na Chrámové hoře. Jednalo se o Palestince, tudíž odezva jejich komunity na sebe nenechala dlouho čekat. Začalo to protesty proti našemu zásahu na mnohých místech Západního břehu a zejména zde v Jeruzalémě. Následně byla kritizována přijatá opatření, která však pouze reagovala na aktuální bezpečnostní hrozby. Nemáme povinnosti jen k vlastnímu obyvatelstvu nebo turistům a zahraničním návštěvníkům, ale i k historickému a kulturnímu dědictví, které se v Jeruzalémě nachází. Opatření tedy byla dle mého názoru objektivní a adekvátní. Palestinci je však nepřijali a označili jako jednostranné rozhodnutí naší správy.

Jak lze dle Vašeho názoru situaci zmírnit?

Všechno je to o dialogu. Staré město je rozděleno do tří přibližně stejných čtvrtí. Muslimské, židovské a křesťanské. Mnoho let zde probíhala vzájemná spolupráce nejen na řízení města, ale i na využití objektů kulturního a náboženského významu, nebo například společné aktivity. Nyní nám muslimové vypověděli spolupráci, a pokud se nevrátíme ke společným stolům, situaci se nepodaří z naší strany uklidnit pouze jednostranně. Je zapotřebí obnovení vzájemné tolerance.

Dalo by se s nadsázkou říci, že máte tři náboženství pod jednou střechou, nepůsobí to problémy i v klidných časech?

Nikoliv, naopak. Obyvatelé Jeruzaléma jsou všichni zvyklí potkávat ortodoxní věřící ze všech tří náboženství, vzájemně se skupiny respektují, objekty jejich víry mají přesný harmonogram jejich využití skupinami věřících a dokonce zde probíhají diskuze a spolupráce mezi nimi, což je světovým unikátem. Městská správa provozuje mnoho aktivit pro své občany a tím předchází vzniku radikalismu nebo nedorozumění. Trable přichází, když se ve městě vyskytnou radikálové z jakéhokoliv náboženství a místní situaci a prostředí nechápou a jiné věřící nehodlají tolerovat. Je tedy na vlastních komunitách, jak pracují informačně se svými návštěvníky.

 

Autor: David Rožek

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace