Celníci na slovensko-maďarských hranicích stříleli po ilegálních imigrantech

Celníci na slovensko-maďarských hranicích stříleli po ilegálních imigrantech
11 / 05 / 2016, 13:00

AKTUALIZOVÁNO / Podle slovenských médií slovenští celníci při akci zadrželi celkem šest převaděčů a 11 uprchlíků.

11. května / Slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák se postavil za celníky, kteří u hranic s Maďarskem stříleli po prchajícím vozidle s uprchlíky. Politování nad zraněním ženy vyjádřil prezident Andrej Kiska. Zdroj: eurozpravy.cz

Běženci cestovali v pěti osobních vozech s maďarskými a rumunskými poznávacími značkami. Střelba u města Velký Meder se ozvala poté, co se jedno z vozidel pokusilo příslušníkům slovenských bezpečnostních složek uprchnout.

„Řidič jednoho vozidla neuposlechl a to ani po varovném výstřelu. Motorové vozidlo zastavilo až poté, co mu celníci prostřelili pneumatiky,“ uvedla mluvčí Finanční správy Patrícia Macíková.

Postřelená žena seděla v zadní části auta. Podle webu HNonline.sk jde o asi 26letou Syřanku. V současnosti je ve stabilizovaném stavu v nemocnici v Dunajské Stredě, kde jí lékaři vyndali ze zad projektil. „Nemocnice ambulantně ošetřila ještě dva migranty,“ uvedl mluvčí nemocnice Tomáš Kráľ.Zdroj: idnes.cz

10. května / Miliardář Boris Kollár, slovenský poslanec a otec osmi dětí, se k celému incidentu razantně vyjádřil. Na Facebooku Kollár napsal: 

Absolutne spravny postup ak tolerujeme policii ze striela po nasich detoch ( študenti v aute) tak toto je jasne ako facka , postup bol spravny a vinu nesie vodic ten by mal ist pekne na 10 r do vazenia paseractvo a ohrozovanie zivota ludi svojim konanim ! V tomto pripade som na strane policie !!!

BRATISLAVA 9. května (WebNoviny.sk) - Slovenští celníci u Velkého Mederu v okrese Dunajská Streda v noci z neděle na pondělí zadrželi čtyři osobní auta s migranty, kteří překročili slovensko-maďarskou státní hranici.

Podle informací jedno ze čtyř aut převážejících nelegální migranty odmítlo zastavit u slovenského hraničního přechodu v obci Velký Meder. Celníci proto sáhli po zbraních a v následné střelbě zasáhli jednu z cestujících do ledvin. Zadržené migranty poté předali Národní jednotce pro boj s nelegální migrací.

Podle nejnovějších informací je postřelená žena – odhadem šestadvacetiletá Syřanka – po operaci a ve stabilizovaném stavu. Slovenským novinářům to sdělil mluvčí nemocnice v Dunajské Stredě, kde byla žena operována, Tomáš Kráľ. „Nemocnice ambulantně ošetřila ještě další dva migranty,“ doplnil mluvčí. Oba měli být dehydratovaní. Na informaci upozornil server ParlamentniListy.cz.

Přes slovensko-maďarskou proudí stále více migrantů poté, co Rakousko začalo přísnější hlídat své hranice s Maďarskem. Převaděči se snaží obejít Rakousko cestou přes Slovensko a Českou republiku. Jejich trasy směřují do Německa. 

Německo varuje ČR před nelegálními uprchlíky. Prý si našli novou trasu přes Šumavu

Tagy článku