Celníci zajistili Absinth s metanolem a tisíce litrů nezdaněných lihovin

Celníci zajistili Absinth s metanolem a tisíce litrů nezdaněných lihovin
Autor fotografie: Celní správa ČR|Popisek: Absinth s metanolem
11 / 09 / 2014, 18:15

Na dnešní tiskové konferenci informovali celníci o kontrolních akcích na Zlínsku, při kterých zajistili 500 litrů lihoviny s 30% obsahem metanolu a desetitisíce litrů nezdaněných lihovin.

V rámci tiskové konference k případům odhalení nelegálního nakládání s lihovinami na Zlínsku byly popsány dva nedávno odhalené případy. Jejich šetření i daňové řízení nadále pokračuje, proto nebylo možno poskytnout více detailů.

Zástupce generálního ředitele celní správy plk. Mgr. David Chovanec doplnil informace o Zlínských případech celostátními údaji z kontrolní činnosti celní správy a mimo jiné uvedl, že: „celníci se stále snaží dohledat lihoviny s metanolem z kauzy, která vypukla před dvěma lety, navíc se s neztenčenou intenzitou věnují i možným daňovým únikům. Jen v letošním roce už provedli více než 5 000 kontrol dodržování předpisů spojených s nakládáním s lihem a lihovinami, odhalili více než 560 porušení těchto předpisů a zajistili 55 tisíc litrů lihu.“

Při první z akcí nalezli Zlínští celníci V obci Bystřice pod Hostýnem v jedné z budov průmyslového areálu 1 300 litrů lihoviny ve spotřebitelských baleních bez jakýchkoliv dokladů prokazujících jejich původ a zdanění.  Veškeré lihoviny byly zajištěny. U pěti lahví označených jako Absinth 60% společnosti VAPA DRINK s.r.o. následná expertíza v Celně technické laboratoří odhalila téměř  třicetiprocentní život ohrožující obsah metanolu. U ostatních lihovin nebylo toto nebezpečí zjištěno.

V rámci druhé akce celníci zajistili značné množství neznačených a nezdaněných lihovin. Detailní kontrola prostor přiléhajících k oficiálně povolené provozovně daňového skladu jednoho z výrobců lihovin na Zlínsku odhalila, že tato právnická osoba skladovala více než 21 500 litrů lihovin mimo daňový sklad. U těchto lihovin nebylo prokázáno jejich zdanění a dosud nebylo možné určit ani jejich původ. Předpokládaný únik na spotřební dani byl vyčíslen na téměř 2 miliony korun. Ze zajištěných lihovin byly odebrány vzorky, prozatímní orientační zkoušky neodhalili přítomnost nadlimitního množství metanolu.

Dr. Jiří Mazač z Celně technické laboratoře v rámci tiskové konference představil speciální laboratorní přístroje, které celní správa používá na rozbor lihovin. Zároveň zdůraznil, že: „již dvě sklenky zajištěného Absinthu by konzumenty mohly ohrozit na životě.“

Galerie

Tagy článku