Vedení Energetického regulačního úřadu (ERÚ) včera oznámilo výši regulovaných cen elektřiny a plynu na rok 2021. Regulovaná složka ceny pro elektroenergetiku má podle vyjádření ERÚ v celorepublikovém průměru poklesnout pro odběratele na hladině nízkého napětí (tedy i domácností), růst bude naopak pro odběratele na hladině vysoké a velmi vysoké napětí. V oblasti plynárenství ERÚ oznámil pokles celostátní průměrné regulované platby pro maloodběratele i velkoodběratele. Je budoucnost opravdu tak růžová a zítřky jasné, jak nám slibuje vedení ERÚ? Prezentaci snížení cen lze hodnotit jako kouzlo průměru a tradiční dílčí uvádění faktů ze strany ERÚ.
Zveřejněná informace se zdá být pro spotřebitele pozitivní. Pokles v regulované složce ceny je zprávou více než pozitivní. Spotřebitel jásá a říká si, že by se regulátor konečně začal chovat jako nezávislý regulátor? Ale kdeže. Pravda je opět někde jinde. Vedení ERÚ, vedené předsedou Rady Stanislavem Trávníčkem, se v médiích chválí za dobré nastavení podmínek V. regulačního období. Ale buď Rada jako kolektivní orgán (nebo alespoň její předseda) trpí kognitivní disonancí, nebo svá vlastní pravidla ani nezná (autorka si není jista, co je horší varianta). Pokud by Rada totiž svoje pravidla znala, věděla by, že jí nastavená pravidla tuzemskému spotřebiteli nafackují hned v příštím roce, protože do regulace začne vstupovat část zůstatkové hodnoty majetku a rozložené korekční faktory, které v letošním roce, aby Rada vykázala pokles v cenách, raději rozložila, protože kdyby to neudělala, nikdy by ceny nepoklesly.
Předseda Trávníček explicitně vypíchl nižší WACC (vážený průměr nákladů na kapitál) oproti IV. regulačnímu období. To, co už předseda ERÚ Trávníček neřekl, ale je to, že proti nižšímu WACC půjde změna v oblasti regulační báze aktiv, která se postupně v průběhu pěti let bude zvyšovat na zůstatkovou hodnotu aktiv. Suma sumárum, jakkoli se WACC snížil, regulovaným společnostem zisk nepoklesne, ba právě naopak.
Jednoduše řečeno, aby bylo možné ohlásit pokles v regulovaných cenách na rok 2021, jejichž stanovení má v kompetenci nezávislý regulátor, muselo vedení ERÚ přijmout konkrétní opatření, aby vyrovnalo svá vlastní pro-monopolisticky nastavená pravidla, jež, jak jsme již dříve informovali, znamenají v nadcházející pětiletce zvýšení zisku regulovaných společností a pro spotřebitele znamenají vyšší regulované platby.
Trávníček také zmínil, že důvodem nárůstu cen pro odběratele na vysokém a velmi vysokém napětí jsou platby související s POZE (obnovitelné zdroje) dané platnou legislativu a postěžoval si, že za to ERÚ nemůže… To ale také není pravda! Vždyť tyto podmínky pro POZE pomáhali nastavovat a instalovat tři ze současných pěti členů Rady. U nastavování cen pro obnovitelné zdroje byl v letech před rokem 2012 i do letošního srpna další člen Rady, Rostislav Krejcar, kterému se nepodařilo obhájit mandát pro další pětiletku, a tak musel Radu po třech letech opustit.
Nelze také opominout, že ERÚ by měl být aktivní při tvorbě relevantní energetické legislativy – i zde však selhává a „hraje“ nikoli se spotřebitelem, ale s velkým zájmovými skupinami, jež z pochybného nastavení legislativy profitují. Místo ochrany spotřebitele ERÚ aktivně podporuje nové dotace pro biometan, o kterých lze s téměř stoprocentní jistotou říci, že půjde o další tunel. Ostatně u toho solárního už většina současných radních byla, proč tedy nepřipravit tunel další, biometanový?
ERÚ už ani zdaleka nepřipomíná odraz své minulosti. ERÚ hraje jen roli prodloužené ruky regulovaných subjektů a o nějaké prospotřebitelské politice už dlouho není řeč.
Každý i průměrně znalý člověk si umí spočítat, že současná Rada prezentací takových závěrů a neuváděním všech faktů dělá jen populistickou a líbivou politiku. Místo v Radě totiž podléhá jmenování vládou, a tak není dobré jít v roce voleb proti voličům.
Takže milí spotřebitelé, užijme si tu malou chvilku radosti, kdy nám regulovanou složku ceny snížili na příští rok průměrně o celých 1,7 % oproti letošnímu roku, než nám dojde, že na peněženkách to ani nepoznáme. Současná politika ERÚ tak nutně připomíná všem známou filmovou hlášku “NECHCI SLEVU ZADARMO!“, protože toto snížení je pouze optické, populistické a vcelku nic neznamená. A tím se Energetický regulační úřad chlubí. Na Slovensku za takové výsledky padají hlavy.
Autor: Anna Binderová