Cenu za nejlepší kamufláž na NATO Tiger Meet 2016 získali čeští vrtulníkáři

Cenu za nejlepší kamufláž na NATO Tiger Meet 2016 získali čeští vrtulníkáři
Popisek: Mi-24
31 / 05 / 2016, 10:00

Osmdesát jedna misí během dvou týdnů absolvovali piloti vrtulníků Mi-24 a Mi-17 z Náměště nad Oslavou na cvičení NATO Tiger Meet ve španělské Zaragoze. Kromě splnění všech výcvikových cílů zaznamenali ještě jeden úspěch – vrtulník Mi-24 v kamufláži Alien Tiger získal cenu „The Best Painted Aircraft Trophy“ za nejlepší zbarvení.

Každoročně pořádaná cvičení NATO Tiger Meet se od jiných cvičení vzdušných sil liší tím, že se jej účastní většinou pouze letouny a vrtulníky, jejichž letky mají ve znacích kočkovitou šelmu. Je zcela obvyklé, že se účastníci navzájem z předchozích let znají a letové úkoly tak mohou plnit od prvního dne. Mimoto jsou takzvané Tiger Meety známé i doprovodným programem. Letky mezi sebou soutěží nejen v létání, ale i v tom, jak dokážou stroj připravit ve speciálním tygřím zbarvení. Někteří na cvičení dokonce představí speciální kombinézy či oblečení s tygřími motivy. Nejcennější trofejí pak je cena The Silver Tiger, která je určena pro ty nejlepší. Vítěze volí vždy letky navzájem mezi sebou.

Nová kamufláž – Alien Tiger 24

Vrtulník Mi-35/24V trupového čísla 3366 patří pod 221. vrtulníkovou letku 22. základny vrtulníkového letectva. Za návrhem a zpracováním nového barevného motivu stojí Jan Rükr se svým bratrem. Inspirace vychází ze stylu biomechanický surrealismus, jehož tvůrcem byl švýcarský malíř a sochař H. R. Giger, který se podepsal pod filmovou podobu filmového Vetřelce. Původní návrh byl černobílý , barevné nastavení zvolil sám autor. Pro výsledný nástřik bylo zpracováno více než 40 kg barev a ředidel a celkové zpracování nového motivu metodou airbrush trvalo okolo 200 hodin . Vrtulník byl přestříkán v hangárech firmy LOM Praha s. p. letos na jaře. Do té doby byl opatřen standardní zeleno-šedou „NATO“ kamufláží a výsostnými znaky v provedení low-visibility , jak jej dodal výrobce.

Bývalý pilot vrtulníků Mi-24 byl zvolen čtvrtým poradcem asociace tygrů

Na letošním NATO Tiger Meet byl zvolen čtvrtým poradcem NATO Tiger Association podplukovník v záloze Jaroslav Špaček. Stál u vzniku vrtulníkové letky ještě u 51. vrtulníkového pluku v Prostějově, propagoval naše vrtulníkové letectvo ve funkcích u přerovské vrtulníkové základny, přispěl k rozvoji spolupráce s velitelstvím AFNORTH v nizozemském Brunssumu či z funkce náčelníka vrtulníkového letectva na Generálním štábu AČR. Doplnil tak dlouholetou trojici poradců tvořenou generálem francouzského letectva a plukovníky USAF a Luftwaffe. Tato čestná funkce je oceněním jeho dosavadní práce a je velkou ctí nejen pro něj, ale i pro Armádu ČR.

Témata cvičení byla obdobná jako v předcházejících ročnících

Tiger Meet ale samozřejmě není jen o předvádění nových kamufláží a zábavě. České vrtulníky během dvou týdnů splnily řadu úkolů od přepravy příslušníků španělských speciálních sil, záchranné mise MEDEVAC a Combat SAR či blízké vzdušné podpory včetně spolupráce s leteckými návodčími. Nejvíc přitom byl využíván blízký vojenský prostor, jehož členitá krajina s množstvím kopců a náhorních plošin s prašnými plochami skvěle vyhovovala pro výcvik v taktickém létání.

Čeští piloti i technici si pochvalovali možnost prohloubit spolupráci s italskými, francouzskými a britskými vrtulníkáři. V rámci společných misí pak plnili úkoly i ve spolupráci se stíhacími letouny států NATO i s letouny včasné výstrahy a řízení E-2C Hawkeye a E-3A AWACS.

Francouzské stroje E-2C se cvičení zúčastnily vůbec poprvé a prokázaly, že i tyto námořní letouny dokáží účinně podporovat i čistě pozemní bitevní vrtulníky. Největším přínosem byly pro piloty společné přípravy a plánování právě pro společné mise takzvané COMAO, které se v našich podmínkách nedají v takovém rozsahu a počtech strojů uskutečnit.

Profesionalita české výpravy byla oceňována především ostatními spolupracujícími vrtulníkáři, ale i španělskými pozemními a speciálními jednotkami.

Zdroj: Armáda České republiky

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace