Černochová: Sněmovna odmítá rezoluci OSN upírající vazbu mezi židovským národem, Chrámovou horou a Zdí nářků

Černochová: Sněmovna odmítá rezoluci OSN upírající vazbu mezi židovským národem, Chrámovou horou a Zdí nářků
Autor fotografie: Edgardo W. Olivera (CC BY 2.0)|Popisek: Ilustrační obrázek
20 / 10 / 2016, 06:15

Usnesení Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky k bodu Stanovisko Poslanecké sněmovny k rezoluci 200 EX/PX/DR.25.2 Rev. Výkonné rady UNESCO upírající práva Státu Izrael na Chrámovou horu a Zeď nářků v Jeruzalémě přijaté na návrh poslankyně ODS Jany Černochové.

Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky:

1. Vyjadřuje zásadní nesouhlas s rezolucí schválenou Výkonnou radou Organizace spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) 200 EX/PX/DR.25.2 Rev., která upírá historickou vazbu mezi židovským národem a mezi Zdí nářků a Chrámovou horou v Jeruzalémě.

2. Odmítá tuto rezoluci, která se nese v nenávistném protiizraelském duchu, přičemž také pomíjí nejen židovské, ale i křesťanské vazby na Svatá místa v Jeruzalémě. Použité formulace odporují neutrálnímu a mírotvornému charakteru Organizace spojených národů, diskreditují organizaci UNESCO a v posledku posilují v mezinárodním měřítku antisemitské tendence.

Psali jsme: Muslimové v OSN: "Izrael je ve východním Jeruzalému okupační velmocí"

3. Vyzývá vládu České republiky, aby na základě dlouhodobých přátelských vztahů mezi Českou republikou a Státem Izrael využila všech prostředků a příležitostí k vyjádření negativního stanoviska České republiky k této rezoluci.

4. Žádá vládu České republiky, aby prostřednictvím Stálé delegace České republiky při UNESCO a prostřednictvím zástupce České republiky v Ekonomické a sociální radě OSN nehlasovala pro předmětnou rezoluci a protestovala proti politizaci UNESCO.

Přítomných poslanců a poslankyň bylo 149. Pro hlasovalo 119, 4 proti.

Tagy článku