Certifikace, patenty, užitné vzory a jejich využití v klíčařském odvětví

Certifikace, patenty, užitné vzory a jejich využití v klíčařském odvětví
Autor: Redakce|Popisek: Ilustrační foto
03 / 04 / 2015, 11:45

Tímto článkem by společnost KLÍČOVÉ CENTRUM H&B Group ráda uvedla na pravou míru některé zavádějící a nepřesné informace, se kterými jste se v poslední době mohli setkat.

Tento článek navazuje na článek Originální klíč, nebo duplikát? Vyplatí se investice do značky? zabývající se výrobou duplikátů klíčů a jejich kvalitou. Následující informace jsou určeny každému, kdo se zajímá o  problematiku bezpečnostních tříd cylindrických vložek a využívání patentů a užitných vzorů v klíčařském odvětví.

Bezpečnostní třídy cylindrických vložek

V České republice se u cylindrických vložek provádí průlomové zkoušky a na základě jejich výsledku pak daný výrobek získává certifikaci o zařazení do příslušné bezpečnostní třídy. Certifikace probíhá v souladu s normou ČSN EN 1627:2012, kap. 4. Existuje pět bezpečnostních tříd: RC1 – RC5. Drtivá většina v současnosti prodávaných vložek patří do kategorie RC3 (příkladem mohou být cylindrické vložky CISA C2000, CISA ASIX a CISA ASTRAL). Lze se však setkat i s méně odolnými vložkami nižších bezpečnostních tříd, zatímco lepší vložky spadají do vyšší třídy RC4 (např. cylindrické vložky CES PSM, CES WSM či GEGE pExtra).

V ČR se obvykle certifikace uděluje pro samotnou vložku, která splňuje požadavky dané bezpečnostní třídy bez dalších podmínek. V ojedinělých případech lze narazit i na vložku s certifikací RC3, avšak pouze s podmínkou, že je tato vložka použita v kombinaci s dveřním kováním s překrytem, který brání násilnému vytržení cylindru (bubínku) z tělesa vložky. V tomto případě je spolu s vložkou nutné namontovat i toto kování, jinak bude vložka splňovat podmínky nižší bezpečnostní třídy (RC2). Příkladem takovéhoto řešení je cylindrická vložka FAB 200RS.

Patent vs. užitný vzor – v čem je rozdíl?

Výrobci a prodejci klíčů se v nedávné době mohli setkat s nejasnostmi ohledně rozdílu mezi patentem a užitným vzorem. Obě tyto formy právní ochrany bývají využívány i pro technická řešení v oblasti výroby klíčů. Oba tyto nástroje chrání jedinečná technická řešení, která jsou nová, průmyslově využitelná a přesahují rámec pouhé odborné dovednosti.

Příkladem patentově chráněných klíčů může být CES PSM (číslo patentu: 102009025993 - DE102009025993 B3), CES WSM (číslo patentu: 0861957 - EP0861957A3) či GEGE pExtra (číslo patentu: EP1362153 B1) Je však potřeba mít se na pozoru před tím, co je předmětem patentu. Někdy si výrobci nechávají např. patentovat pouze tvar hlavy klíče, který pak nepřináší žádné nové technické řešení v oblasti funkčnosti klíče.

Získání patentu je dražší, náročnější a jeho udělení musí předcházet průzkum novosti prováděný patentovým úřadem. Snadnější a rychlejší je řízení o zápisu užitného vzoru. Průzkum novosti se v tomto případě neprovádí, výhodou tak je, že ochranu užitného vzoru může žadatel získat již v řádu měsíců. Nevýhodou tohoto potupu je, že může dojít k zápisu řešení, které není nové a nebo jehož majitelem již je jiný subjekt. Kdokoliv tak může podat na patentový úřad důkazy, že zapsané řešení nesplňovalo podmínky užitného vzoru. Následné řízení pak může vést ke zúžení rozsahu ochrany nebo k úplnému výmazu užitného vzoru. Více informací o patentech a užitných vzorech naleznete na //www.upv.cz/ a na //www.patentcentrum.cz/faq/.

KLÍČOVÉ CENTRUM H&B Group s. r. o. (www.klicovecentrum.cz) patří k největším dovozcům a prodejcům kompletního klíčařského sortimentu na českém a slovenském trhu a je v ČR a SR výhradním distributorem firmy Silca již 25 let. Prioritou firmy je spokojenost a bezpečnost jejích zákazníků, proto si firma pečlivě vybírá i své dodavatele. Hlavním dodavatelem klíčů a strojů na jejich výrobu pro H&B Group je italská společnost Silca. Silca byla založena roku 1974 a v současnosti je celosvětově působícím výrobcem a distributorem v oblasti klíčařského odvětví. Zaměřuje se především na výrobu širokého sortimentu polotovarů klíčů a zároveň dodává stroje a software pro výrobu klíčů. Prioritou firmy je vysoká kvalita veškerých produktů: každý krok výrobního procesu je kontrolován a pro výrobu klíčů jsou vybírány pouze ty nejlepší materiály. Silca je držitelem mezinárodní certifikace ISO 9001, která potvrzuje dodržování vysokých standardů kvality v této společnosti. Dlouholeté zkušenosti a špičková kvalita výrobků jsou důvodem, proč se Silca stala významným partnerem KLÍČOVÉHO CENTRA H&B Group.

Klíč CES PSM

Klíč CES PSM

Klíč CES WSM

Klíč CES WSM

Klíč GeGe pExtra

Klíč GeGe pExtra

Vložka CES PSM

Vložka CES PSM

Vložka CES WSM

Vložka CES WSM

Autor: KLÍČOVÉ CENTRUM H&B Group: www.klicovecentrum.cz.

Psali jsme také:

Originální klíč, nebo duplikát? Vyplatí se investice do značky?

Získejte kontrolu na více dveřmi - zapomeňte přitom na klíče

Také se doma nezamykáte? Neděláte dobře....

Elektromechanická vložka iLOQ - revoluční řešení bez nutnosti elektrického napájení

Oběti zločinu na území ČR a pátrání po osobách a věcech

Kde v ČR se musíte nejvíc bát o své zdraví, život i majetek

Nárůst krádeží vloupáním do rodinných domků, drogové, majetkové i hospodářské kriminality

V loňském roce došlo k nárůstu trestné činnosti

 

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace