Češi riskují. Neřeší polovinu ztracených klíčů

Češi riskují. Neřeší polovinu ztracených klíčů
28 / 04 / 2018, 07:30

Téměř polovina dětí školního věku již někdy ztratila klíče od domu či bytu, často opakovaně. Třetina dětí občas zapomene zamknout a téměř polovina rodičů ani v případě ztráty klíčů nevymění vložku v zámku. Data přináší výzkum agentury Ipsos, který proběhl ve spolupráci se společností ASSA ABLOY.

Průzkum přináší podrobná data o zabezpečení českých rodin s dětmi. Naprostá většina domácností (95 %) je chráněna pouze mechanickým zámkem, což se jim může vymstít, pokud někdo z rodiny ztratí klíče. Rizikovou skupinou jsou hlavně děti. Ty nosí klíče naprosto běžně. Zatímco na prvním stupni základní školy má vlastní klíče jen 38 % dětí, na druhém stupni to už jsou téměř všichni (92 %). Většinou dostávají klíče kolem desátého a jedenáctého roku.

Podle výzkumu jsou ztráty klíčů velmi časté. Týkají se 42 % dětí, více než polovina z nich ztratila klíče opakovaně. Překvapivé jsou přitom reakce rodičů. Jen třetina z nich vymění v případě ztráty klíče vložku zámku okamžitě. Dalších 20 % lidí vymění zámek až po několika dnech, zatímco necelá polovina rodin nechá pouze vyrobit nový klíč. K výrobě nového klíče častěji přistupují lidé žijící v bytech a také rodiče více dětí. V případě jedináčků je častějším opatřením výměna zámku.

Podle expertů tak rodiny značně riskují. „Okamžitá výměna vložky je to základní, co bychom měli po ztrátě klíče udělat,“ říká ředitel společnosti ASSA ABLOY Martin Šedivý a dodává: „Nikdy nevíte, jestli se jednalo skutečně o ztrátu, nebo o promyšlenou krádež. Ani v případě ztráty si nemůžete být jisti, že klíče někdo nenajde, nepozná a nezneužije.“

Řešením může být instalace chytrého zámku. Děti místo klíčů využívají PIN, který lze v případě potřeby deaktivovat a nastavit nový. Některé zámky umožňují také odemykání pomocí mobilní aplikace nebo otisků prstů. Poslední jmenovaná možnost je zejména pro mladší děti nejvhodnější. Nemusí s sebou nic nosit ani si nic pamatovat.

Chytrý zámek může vyřešit i druhý častý problém českých domácností. Nejistotu, zda je opravdu zamčeno. Podle výsledků výzkumu děti zapomínají zamykat dveře ve třetině případů, častější je to u dospělých, kde jde o 59 % případů. Většina z nich se vrací domů, aby se přesvědčila, jaký je skutečný stav.

I těmto lidem může pomoci chytrý zámek, který se zamyká automaticky. Navíc eliminuje největší bezpečnostní riziko mechanických zámků: potřebu klíčů. Elektronické zámky lze odemykat různými způsoby: dálkovým ovládáním, PIN kódem nebo otiskem prstu. Pohodlná změna nastavení umožní přidávat a odebírat oprávnění různým lidem. Pokud dítě zapomene PIN, snadno nastavíte nový. Když vyměníte v bytě nájemníky, bez problémů jejich virtuální klíče zrušíte.

„Dnes používá chytré elektronické zámky každá dvacátá domácnost, do budoucna ale budou stejně běžné jako třeba dnes chytré telefony,“ je přesvědčen Martin Šedivý a dodává: „Jde přitom o techniku, která vzniká v tuzemsku. Zámky FAB ENTR nabízejí nejen větší bezpečí, ale hlavně jednoduché ovládání a klid pro rodiče, jejichž děti patří mezi ty roztěkanější.“

O ASSA ABLOY

ASSA ABLOY je největším světovým dodavatelem inteligentních řešení zámků a zabezpečení. Usiluje o zlepšení kvality života svých zákazníků prostřednictvím inovativních výrobků, které zajišťují větší zabezpečení, bezpečnost a pohodlí. Nabízí komplexní dveřní vybavení značek FAB, SHERLOCK, Abloy, Yale, EffEff a VingCard/Elsafe pro domácnosti, firmy i veřejný sektor.

Více se o produktech a značkách ASSA ABLOY dozvíte na adrese www.assaabloy.cz.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace