Češi se stále víc zajímají o českou armádu. Na Den pozemního vojska Bahna 2016 přišlo až 50.000 lidí

Češi se stále víc zajímají o českou armádu. Na Den pozemního vojska Bahna 2016 přišlo až 50.000 lidí
Autor fotografie: Michal Voska, Armáda ČR|Popisek: Tanky T-72M4CZ
26 / 06 / 2016, 11:30

Vztah občanů k obraně země i zájem mladých o povolání vojáka podpořil už 27. ročník Dne pozemního vojska Bahna 2016 u Strašic na Rokycansku. Téměř 50 000 lidí vidělo v devítihodinovém programu bojové postupy, výcvik vojenských profesionálů i techniku, kterou současná Armáda ČR (AČR) disponuje.

Návštěvníci nyní už bývalého vojenského újezdu Brdy to berou jako prezentaci armády, ale jde o vojenské cvičení a dnešek před veřejností je jeho poslední fáze. ČTK to řekl náčelník generálního štábu Josef Bečvář. „Na všechny tyto akce bereme rekrutační stánky, kde se lidé mohou seznámit s tím, co musejí udělat pro to, aby se stali vojáky z povolání. Vždy se nám to velmi dobře promítá,“ uvedl. Je rád, že to je i v západních Čechách, kde armáda nemá moc jednotek. Zdroj: parlamentnilisty.cz

České armádě v současné době chybí asi 4 500 vojáků. Loni i letos běží nábory dobře a „nad plán“. AČR přijímá více lidí, než kolik ji opouští. Ročně může nabrat 2 000 vojáků, což se podle Bečváře loni povedlo. Letos už je to 1 800 nováčků a s tímto číslem počítá i v dalších letech. AČR má asi 18 500 vojáků a 1 300 příslušníků aktivních záloh.

Den pozemního vojska Bahna 2016 odstartoval mohutnou salvou z tanku T72M4CZ, což byla první změna oproti předešlým ročníkům, kdy prostorem otřásala salva ze samohybné kanonové houfnic vz. 77 Dana.

Za účasti náměstka pro řízení sekce obranné politiky a strategie MO Jakuba Landovského, náčelníka Generálního štábu AČR armádního generála Josefa Bečváře, velitele pozemních sil generálmajora Jána Gurníka, ministra životního prostředí Richard Brabce a mnoha dalších čestných hostů a desetitisíců diváků se uskutečnil tento svátek vojska v prostoru vojenského cvičiště Bahna u Strašic.

Náměstek Jakub Landovský :"Tato největší společná ukázka současné i historické techniky je i v evropském měřítku naprosto ojedinělá a stala se již pro mnoho lidí doslova kultovní záležitostí. Dnešek je svátkem všech, kteří dokáží veřejně projevit svůj kladný vztah k armádě, k vlasti i k našim spojeneckým závazkům. Doba, ve které žijeme, totiž nic neubrala na významu akceschopnosti armád. Vysoká připravenost není luxusem, ale nutností."

Diváci měli možnost zhlédnout dynamické ukázky za podpory bitevníků L-159 v prostoru operace. Dále sledovali ukázky jízdních vlastností kolových a pásových vozidel. K vidění byla nejen současná vojenská technika a moderní bojové postupy, ale i ukázky připomínající historii Československých legií a četnictva. 

Armádní generál Josef Bečvář: „Den pozemních vojsk je na jedné straně ukázkou té nejmodernější současnosti, na straně druhé je projevem naší úcty k historické tradici, jejíž odkaz nám může být oporou při formování našich postojů k hrozbám a rizikům dnešního světa."

Diváky mimo jiné zaujal i výsadek parašutistů a bojové akce letectva zastoupeného vrtulníky Mi-24/35, Mi-171 a letouny L-159. Ze zahraniční techniky byl zájem o výzbroj armády Slovenska, Polska a Rakouska, ve všech případech v zastoupení obrněných vozidel různých kategorií. Ve statické ukázce se poprvé na Bahnech představil bitevní vrtulník AH-64 Apache americké armády. Do Dne pozemního vojska se zapojilo přes tisíc vojenských profesionálů včetně žáků Vojenské střední školy a Vyšší odborné školy Moravská Třebová s více než 300 kusy pozemní techniky. ? Zdroj, autor: acr.army.cz

Američtí vojáci představili návštěvníkům bojový vrtulník Apache

Autor foto: Michal Voska, Lucie Masaříková

Tagy článku