Češi „zabírají“ Kaliningrad a vysmívají se Putinovi. Rusové zuří

Češi „zabírají“ Kaliningrad a vysmívají se Putinovi. Rusové zuří
Autor fotografie: Autor: Aleksander Kaasik – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=30386727 Centrum Kaliningradu Aleksander Kaasik – Vlastní dílo The historic city center of Kaliningrad. CC BY-SA 3.0|Popisek: Již brzy český Královec, zatím ruský Kaliningrad
05 / 10 / 2022, 12:00

Rusové vstoupili na Ukrajinu, uspořádali zmanipulovaná referenda a oznámili anexi čtyř oblastí. Internetoví uživatelé z Česka se v reakci na to začali Rusům vysmívat a šířit informace, že v tom případě přebírají Kaliningrad, jehož 160 % obyvatel chce připojení k České republice.

Internet zaplavila vlna memů s Vladimirem Putinem, který při volání do Kaliningradu slyší ,,Ahoj!" a informace, že Češi porazili ruskou armádu shozením krabic vodky na Kaliningrad.

,,Plně podporuji anexi Kaliningradské oblasti Českou republikou," říká falešný záznam projevu Joe Bidena.

Před pár dny sdílel český europoslanec Zdechovský na svém twitterovém účtu mapu s fiktivním rozdělením Kaliningradu mezi Polsko a Českou republiku. Autorem grafiky byl polský uživatel internetu, který v popisu vtipkoval: ,,Je čas rozdělit Kaliningrad, aby naši čeští bratři měli konečně přístup k moři."

Přidal dokonce i vtipnou anketu – anketa na Twitteru měla odkazovat na nespolehlivá referenda, která Rusko zorganizovalo na Ukrajině, následně falšování výsledků a oznámení o anexi. Někteří ruští uživatelé internetu a portály vzali vtip jako pokus o změnu výsledků druhé světové války a psali rozhořčené reakce.

„Musíme Rusům stále více nastavovat zrcadlo a ukazovat, že se jich a jejich hrozeb nebojíme a že jsme připraveni podpořit Ukrajinu v jejím boji za navrácení všech jejích území,“ odpověděl český europoslanec.

Internet zaplavila vlna podobných vtipů a memů. Dnes mohou uživatelé sociálních sítí vidět mimo jiné fotografie amerického prezidenta Joea Bidena a šéfa českého ministerstva zahraničí Jana Lipavského, kteří se údajně dohodli na anexi Kaliningradu Českou republikou.

Češi si dokonce na Twitteru vytvořili profil „nového území“ a s odkazem na ruskou propagandu píší: „Vítejte na oficiálním profilu Královce. Po úspěšném referendu 97,9 procenta obyvatelé Kaliningradu se rozhodli sloučit s Českou republikou a změnit název Kaliningradu na Královec“.

V komentářích nechybí názory, že se mohla vloudit drobná chyba při sčítání hlasů a fakticky byla podpora anexi vyjádřena 160 % obyvatel regionu. A proč ona anexe? Město Kaliningrad bylo založeno na počest českého krále Otakara II. a v minulosti se jmenoval Královec.

Zdroj: Twitter, FB, tvp.info

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace