Česká armáda bude pořizovat novou techniku za miliardy. Musíme zajistit naši obranyschopnost

Česká armáda bude pořizovat novou techniku za miliardy. Musíme zajistit naši obranyschopnost
Autor fotografie: IDET Brno|Popisek: Tatra Titus
16 / 10 / 2015, 11:30

Kvůli aktuální bezpečnostní situaci v Evropě i ve světě bude česká armáda pořizovat nové obranné technologie.

Uvedl to ministr obrany Martin Stropnický na čtvrteční konferenci O budoucnosti českého zbrojního průmyslu, kterou ve spolupráci s obchodními partnery a odbornou veřejností připravila společnost Mafraevents a Lidové noviny. Informaci zveřejnil server army.cz

„Situace ve světě se v poslední době dramaticky změnila. Má výrazný vliv i na oblast vašeho podnikání. Po dlouhých letech, řekněme, určitého nezájmu v tomto sektoru, jak ve společnosti, tak v politice, se otázky schopností a vybavení naší armády dostaly do popředí zájmu,“ uvedl ministr Stropnický a připomněl navýšení rozpočtu pro resort obrany, které se podařilo vyjednat s ministerstvem financí. Výsledkem je, že v roce 2016 může ministerstvo oproti letošnímu roku investovat o 4 miliardy korun víc. Pro rok 2017 by to mohlo být o cca 8,2 miliardy a v roce následujícím dokonce o cca 13,4 miliardy víc ve srovnání s letoškem.

Armádu na ochranu státních hranic poslat můžeme, ale...

"Potřebujeme prostředky, u kterých jsme si mysleli, že ještě nějakou dobou počkáme. Ale technika strašně usnadňuje případné úkoly související s nějakou systematičtější ostrahou na hranicích," vysvětlil deníku Aktuálně.cz Stropnický, proč chce armáda doplnit sklady. 

Kromě toho generální štáb vypočítal, že potřebuje 54 nákladních tatrovek, jeden lehký obrněnec Iveco a průzkumné a pozorovací systémy k "monitoringu prostoru" - stroje tak budou sloužit jako "oči" hlavně v místech, kde by běženci překračovali hranici mimo silnice a cesty. To vše za přibližně 650 milionů. Zhruba půl miliardy pak vojsko zaplatí uherskobrodské zbrojovce za 2600 nových útočných pušek BREN s odpovídajícím počtem zaměřovacích dalekohledů, 800 podvěsných granátometů a další příslušenství a pět a půl tisíce pistolí. (Zdroj: Aktuálně.cz)

Ministerstvo bude prioritně spolupracovat s domácím obranným průmyslem a bude podporovat především státní podniky zřízené ministerstvem obrany.

Titus 6x6: Nové MRAP vozidlo pro českou armádu

„Naší prioritou je prostřednictvím státních podniků vytvořit odpovídající zabezpečení systému údržby, oprav, modernizace, bezpečnosti dodávek po celou dobu životního cyklu pořizovaných akvizic,“ podotkl a v souvislosti s článkem 3 Severoatlantické smlouvy, který hovoří o nutnosti rozvíjet nejen kolektivní, ale rovněž svoji individuální schopnost odolat ozbrojenému útoku, svůj projev uzavřel slovy: „Všechny naše kroky zkrátka směřují k jednomu cíli. Aby armáda i obranný průmysl dokázaly na nové výzvy reagovat, a to jako partner v rámci NATO a EU, tak i na úrovni samotné obranyschopnosti země.“

Optické vlákno s ušima dokáže ohlídat až 5000 kilometrů dlouhou trasu. Například státní hranice

"Česká armáda v současné době chystá nákup víceúčelových vrtulníků, i obrněných vozidel pro chemiky, kteří by odebírali vzorky a reportovali, jak je půda zamořená a chtějí nahradit stávající vozidla,“ uvedl František Karel ze Sekce vyzbrojování a akvizic MO.

Zdroj: mocr.army.cz, Aktualne.cz

 

Tagy článku