Česká armáda chystá nákupy za miliardu. Některé uchazeče ale předem vyřadila.
Autor fotografie: Dollarphotoclub|Popisek: Ilustrační foto
Smlouva s dodavatelem radarů by měla být podepsána už letos na podzim s tím, že první radary by vojáci dostali na přelomu roku 2017 a 2018. Proč ale byli někteří uchazeči vyloučeni? Ve hře je šest miliard korun...
Ministerstvo obrany hodlá do konce tohoto zahájit výběrová řízení za víc než 22 miliard korun. Podle informace serveru novinky.cz odstartují letos armádní nákupčí například nákup dvanácti vrtulníků za skoro devět miliard, 42 šestikolových obrněnců Titus za 2,2 miliardy nebo osm 3D radarů MADR za tři miliardy.
Na nákup radarů si ministerstvo vyčlenilo částku šesti miliard korun, polovina by měla být na samotné radary a polovina na 20letý servis. Vláda minulý týden už schválila, že ministerstvo může oslovit britskou, izraelskou, švédskou a francouzskou vládu a také britského výrobce BAE Systems, izraelskou ELTA, švédský SAAB a francouzsko-americkou firmu Thales Raytheon Systems.
Jenomže nákup radarů provází podivné rozhodnutí, díky kterému byly některé firmy záhadným způsobem zcela vyloučeny. O "záhadě" kolem dodavatelé radarů jsme psali 22. února v článku "Záhada kolem volby radarů pro českou armádu?"
Šlo o to, že výběrové řízení na dodávku nových radarů nebylo otevřeno pro obě frekvenční pásma S a L, přestože by zadavatel obdržel větší spektrum nabídek. Až potom by bylo úkolem každého výrobce prokázat, že právě jeho radar splňuje všechny podmínky pro provoz na území ČR. Kromě toho by zadavatel mohl hodnotit předložené nabídky jak z hlediska technického, tak i z hlediska finančního a politicko-ekonomického. Tím, že bylo uvedeno pouze jedno frekvenční pásmo, byla fakticky vyloučena skupina možných dodavatelů nových radarů. Přitom pro toto omezení neexistoval žádný relevantní důvod.
A nezbývá se opět zeptat: Proč?
Tagy článku