Česká armáda chystá nákupy za miliardu. Některé uchazeče ale předem vyřadila.

Česká armáda chystá nákupy za miliardu. Některé uchazeče ale předem vyřadila.
Autor: Dollarphotoclub|Popisek: Ilustrační foto
11 / 03 / 2016, 09:15

Smlouva s dodavatelem radarů by měla být podepsána už letos na podzim s tím, že první radary by vojáci dostali na přelomu roku 2017 a 2018. Proč ale byli někteří uchazeči vyloučeni? Ve hře je šest miliard korun...

Ministerstvo obrany hodlá do konce tohoto zahájit výběrová řízení za víc než 22 miliard korun. Podle informace serveru novinky.cz odstartují letos armádní nákupčí například nákup dvanácti vrtulníků za skoro devět miliard, 42 šestikolových obrněnců Titus za 2,2 miliardy nebo osm 3D radarů MADR za tři miliardy.

Na nákup radarů si ministerstvo vyčlenilo částku šesti miliard korun, polovina by měla být na samotné radary a polovina na 20letý servis. Vláda minulý týden už schválila, že ministerstvo může oslovit britskou, izraelskou, švédskou a francouzskou vládu a také britského výrobce BAE Systems, izraelskou ELTA, švédský SAAB a francouzsko-americkou firmu Thales Raytheon Systems. 

Jenomže nákup radarů provází podivné rozhodnutí, díky kterému byly některé firmy záhadným způsobem zcela vyloučeny. O "záhadě" kolem dodavatelé radarů jsme psali 22. února v článku "Záhada kolem volby radarů pro českou armádu?"

Šlo o to, že výběrové řízení na dodávku nových radarů nebylo otevřeno pro obě frekvenční pásma S a L, přestože by zadavatel obdržel větší spektrum nabídek. Až potom by bylo úkolem každého výrobce prokázat, že právě jeho radar splňuje všechny podmínky pro provoz na území ČR. Kromě toho by zadavatel mohl hodnotit předložené nabídky jak z hlediska technického, tak i z hlediska finančního a politicko-ekonomického. Tím, že bylo uvedeno pouze jedno frekvenční pásmo, byla fakticky vyloučena skupina možných dodavatelů nových radarů. Přitom pro toto omezení neexistoval žádný relevantní důvod. 

A nezbývá se opět zeptat: Proč?

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace