Česká armáda fandí zaměstnavatelům, kteří podporují Aktivní zálohy

Česká armáda fandí zaměstnavatelům, kteří podporují Aktivní zálohy
Popisek: Náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Josef Bečvář
29 / 06 / 2016, 21:00

Zaměstnavatelům náleží i finanční kompenzace. Především je to však projev správného vlastenectví.

29. června - V prostorech společenského sálu Domu armády Praha dnes náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Josef Bečvář ocenil čtyři desítky zaměstnavatelů za podporu Aktivní zálohy Ozbrojených sil ČR a za podporu rozvoje těchto jednotek.

Všechny důležité informace naleznete na nově spuštěných webových stránkách

Armádní generál Josef Bečvář zmínil zejména potřebu spolupráce s civilním sektorem v oblasti zaměstnávání příslušníků Aktivní zálohy. Ale je nutné připomenout, že  je zákonnou povinností uvolňovat zaměstnance pro potřeby cvičení (§ 204 odst. 2 Zákoníku práce), tedy v rozsahu přibližně jednoho měsíce ročně, což může to být obtížné zejména pro menší zaměstnavatele. Je značný rozdíl, pokud má firma desítky, či stovky zaměstnanců, či pokud jich má jen několik. I proto generál Bečvář dnes řadu zaměstnavatelů ocenil a poděkoval jim za příkladné chování a i společenskou odpovědnost.

"Žádné ozbrojené sily se neobejdou bez záloh a ani armáda České republiky není výjimkou. V době míru jádro naši obrany tvoří občané, jenž na sebe vzali dobrovolně závazek. Vlastenectví v dnešní době opět nabývá na významu. Je na místě si uvědomit, že i zaměstnavatelé těchto příslušníků mají na obraně státu svůj podíl," uvedl náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Josef Bečvář.

Je zřejmé, že zaměstnávání příslušníků AZ může stavět zaměstnavatele před určité výzvy. Zaměstnavatelé by si však měli uvědomit také výhody plynoucí ze zaměstnávání příslušníků AZ.

Děkovný list, který byl slavnostně předáván zaměstnavatelům

U zaměstnance, který je příslušníkem AZ, mají garanci dobrého zdravotního stavu a trestní bezúhonnosti. Zároveň získávají člověka, který umí přijímat a vydávat pokyny a který je orientovaný na plnění úkolů, a to i v obtížných podmínkách a nečekaných situacích. Příslušnost k AZ zároveň garantuje určité morální standardy u zaměstnance.

„Válka je největší věcí státu...“ říká poradce náčelníka generálního štábu AČR

S finanční podporou, vyjma náhrad zaměstnanců počítá pro zaměstnavatele i novela branné legislativy, která vstoupí v účinnost 1. července – konkrétně za dobu absence svých zaměstnanců z důvodu plánovaných i neplánovaných pravidelných vojenských cvičení, resp. operačního nasazení. Její výše bude navázaná na průměrnou hrubou měsíční nominální mzdu v národním hospodářství a upravovaná podle plánovanosti zaměstnancovy absence.

Uvažujete nad vstupem do Aktivní zálohy AČR?

Za každé plánované cvičení (v maximální délce 28 dní za rok) bude zaměstnavateli náležet kompenzace ve výši 2/3 průměrné mzdy (tj. v současnosti cca 833 Kč/den) a za každé neplánované cvičení ve výši průběrné mzdy (tj. cca 1 250 Kč/den).

Jedním z oceněných zaměstnavatelů byla i Městská část Praha 2. Zeptali jsme se starostky městské části Mgr. Jany Černochové, jaký je její názor na aktivity AČR ve vztahu k Aktivním zálohám:

"Na naší městské části patří mezi záložáky Petr Švihovec z odboru školství a Michal Pokorný z odboru investic, kteří jsou členy Aktivních záloh Středočeského kraje. Jsem ráda, že jsme mezi oceněnými zaměstnavateli a že jsem mohla převzít poděkování od armádního generála Josefa Bečváře.

Víte, něco jiného je znění zákona, a něco jiného je veřejné ocenění a společenské uznání. To pokládám za mnohem důležitější.

Například i ve Francii jsou podobným způsobem oceňovány podobné aktivity, navíc dokonce ti zaměstnavatelé, kteří vychází podobným způsobem vstříc potřebám státu, mají zcela legitimní výhody u státních zakázek, bohužel u nás nejsou tyto výhody možné i z legislativních důvodů.

Pro zaměstnavatele příslušníků AZ AČR to není jednoduchá situace, tyto zaměstnance je třeba uvolňovat na pravidelná cvičení, a například v případech ohrožení bezpečnosti státu s nimi také nemohou počítat...Ale na druhou stranu jsem hrdá, že my jako veřejnoprávní korporace jsme se do projektu pustili a mohu přislíbit, že pomůžeme Armádě ČR s náborem nových záložáků a budeme propagovat tuto aktivitu. Je třeba, aby se veřejnost dozvěděla o tomto způsobu projevu správného vlastenectví našich lidí. Pokládám dnešní ocenění za symbolický a velmi sympatický krok, jak ocenit nejen naše záložáky, ale především jejich zaměstnavatele."

Autor, zdroj: Armáda České republiky, foto: Michal Voska

A jak to vypadá na cvičení AZ? Přečtěte si náš miniseriál "Exkluzívně: Aktivní zálohy AČR v akci. Deník jednoho ze záložáků…(8)"

TAG: Aktivní zálohy

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace