Česká armáda modernizuje, pořídí i tisíce střelných zbraní pro aktivní zálohy

Česká armáda modernizuje, pořídí i tisíce střelných zbraní pro aktivní zálohy
Popisek: Výcvik aktivních záloh
17 / 09 / 2016, 09:45

Armáda chce v letech 2017 až 2025 uskutečnit řadu projektů, které mají vést ke snížení různorodosti techniky nebo odstranění závislosti na zbraňových systémech ruské provenience.

Ostrava (ČTK) - Armáda chce pro své pozemní vojsko v příštích letech pořídit 16.000 pistolí CZ 75 Phantom, 8500 útočných pušek nebo více než 300 ručních protitankových zbraní. Na konferenci Český průmysl jako nástroj zajištění obrany státu v Ostravě, která je součástí Dnů NATO a Dnů Vzdušných sil Armády ČR, to řekl ředitel Odboru rozvoje pozemních sil ministerstva obrany, sekce rozvoje a plánování schopností Miroslav Hlaváč.

Cílem je zajistit obranu České republiky i spolupráci s aliančními partnery. Naplnění jednotlivých projektů ale budou podle Hlaváče ovlivňovat například změna bezpečnostního prostředí nebo výše přidělených finančních prostředků.

"V první části do roku 2020 chceme odstranit největší nedostatky, které u pozemních sil máme," řekl Hlaváč. Armáda bude posilovat výbavu jednotlivců nebo malých týmů. Už příští rok chce pořídit zhruba 240 pušek pro přesnou střelbu. V plánu je koupě 40 odstřelovacích pušek, které doplní a postupně nahradí zastaralé zbraně, stejně jako více než 300 ručních protitankových zbraní.

Pro vojáky chce armáda také nakoupit řádově 16.000 pistolí CZ Phantom, zhruba 8500 útočných pušek a přes 12.000 balistických vest a přileb. Budou určeny pro pozemní vojsko, vytvářené jednotky aktivních záloh, pro vojenskou policii i další jednotky.

Armádní generál Josef Bečvář: "Lidé si uvědomují svůj podíl na zajištění bezpečnosti naší země, naše armáda má jejich důvěru"

Armáda má dostat přes sto nových štábních a spojovacích vozidel. Hlaváč řekl, že v první etapě půjde o 20 vozů na podvozku Pandur a ve druhé etapě 82 vozidel na podvozku Titus. Novou výbavu dostane i chemické vojsko. "Plánujeme pořízení 40 souprav lehkého obrněného vozidla. Tato souprava se skládá ze dvou vozidel: vozidla analytického a vozidla odběrového," řekl Hlaváč.

Po roce 2025 se podle něj bude muset také rozhodnout, co armáda udělá se svým tankovým praporem a jak nahradí současné tanky T-72M4 CZ, které již ztratily schopnost modernizace a dalšího vývoje. "Je tam plánované kompletní přezbrojení celého praporu," řekl Hlaváč. Půjde podle něj o 34 tanků.

Dny NATO jsou největší akcí svého druhu ve střední Evropě. Účastní se jich vojenské, záchranářské a bezpečnostní jednotky, letos z rekordních 21 zemí. Na akci, které se koná v sobotu a neděli na letišti v Mošnově nedaleko Ostravy, je vstup zdarma.

Video: Americký strategický bombardér B-1B Lancer poprvé v ČR

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.