Česká armáda může na ochranu státních hranic povolat 2600 vojáků

Česká armáda může na ochranu státních hranic povolat 2600 vojáků
Autor fotografie: 8. kontingent AČR v silách KFOR (autor: Armáda ČR)|Popisek: Průzkumný a pozorovací komplet Sněžka
12 / 08 / 2015, 14:00

Prozatím se neuvažuje o nasazení české armády, pouze se budou zřejmě přesouvat policejní složky do oblastí s nejvyšším záchytem imigrantů.

Prezident Miloš Zeman v červenci uvedl, že armáda je schopna poslat na hranice asi 1500 vojáků. Nyní je do vlády předložen materiál Ministerstva obrany ČR, ve kterém je uvedeno:

"V případě vážné krizové situace by mohla Armáda České republiky vyčlenit až 2600 osob. Vyčlenění tohoto počtu osob by však znamenalo zásadní narušení plnění závazků Armády České republiky včetně účasti na plánovaných zahraničních cvičeních a certifikačních cvičeních pro NRF a EU BG."

"Pro střežení státní hranice příslušníky Armády České republiky je možné vyčlenit 1500 příslušníků Armády České republiky, aniž by bylo výrazným způsobem omezeno plnění závazků Armády České republiky."

Pokud by vláda svým nařízením povolala českou armádu, ta by mohla k plnění úkolů využít prostředky průzkumu, například průzkumný a pozorovací komplet SNĚŽKAlehký pozorovací systém LOSvozidla IVECO s průzkumnými prostředky i soupravy dělostřeleckého pozorovatele a přístroje nočního vidění KLÁRA.

Průzkumný komplet SNĚŽKA

Otevírám obrázek ...

O možnosti povolat českou armádu k ochraně našich státních hranic jednal prezident Zeman i s předsedy obou komor Parlamentu.

Česko kvůli zvýšenému záchytu běženců nedávno přijalo první stupeň opatření, s možným nasazením armády k ochraně hranic přitom počítá až stupeň třetí. O jeho vyhlášení se nyní neuvažuje, politici ale zváží, zda nezvýšit opatření na druhý stupeň. To by znamenalo přesun části policistů do oblastí s vyšším záchytem uprchlíků. Zdroj: Parlamentnilisty.cz

O znovuzavedení policejních kontrol na národních hranicích členských států EU se vedou diskuze i v sousedním Německu.

Autor foto: Armáda České republiky

Tagy článku