Česká armáda přijde o doktory

Česká armáda přijde o doktory
Autor fotografie: Česká armáda|Popisek: Zdravotnící s Pandurem
26 / 04 / 2015, 08:00

Díky změně výše výsluh ukončí stovky vojáků své smlouvy s armádou. Pokud by pokračovali, přišli by o tisíce korun.

Právo přineslo informaci, že již desítky lékařů z vojenských nemocnic neprodlouží smlouvu, jedná se ve většině případů o zkušené doktory. Nadále zůstanou ve vojenských nemocnicích, ale již jako civilní zaměstnanci.

Podle informací Práva zkušení lékaři, kteří v armádě slouží 20 až 30 let, dnes dosáhnou na výsluhy okolo 40 tisíc měsíčně. Minimálně tuto sumu pak pobírají jako penzi po odchodu do starobního důchodu. Nyní by se výsluhové příspěvky mohly o čtvrtinu smrsknout, a tudíž by výrazně poklesla i výše důchodů vojáků z povolání. Výsluhy bývají zpravidla vyšší než běžný výpočet starobní penze a platí, že jako důchod se bere suma vyšší.

Průměrná výsluha bývalých vojáků byla loni 11 840 korun měsíčně. Nárok na výplatu výsluhového příspěvku mají všichni vojáci po 15 letech služby, s přibývajícími roky v armádě stoupá i jeho výše. Po třiceti letech služby může dosáhnout až 55 procent mzdy, v případě pilotů, vojenských špiónů a vojáků, kteří prošli válečnými misemi, až 60 procent.

Od prvního července 2015 začne platit nový zákon o vojácích, který změní výpočet výsluh. Princip výpočtu zohlední delší období služby, ne jen poslední rok a dojde i k změně skladby položek, ze kteréch se bude výsluha počítat.

Proto je pro některé vojáky výhodnější skončit službu nyní, se starou a vyšší výsluhou.

Zdroj: Právo

 

Tagy článku