Popisek: Michaela Fialová
Všichni známe články, které kolují po internetu a pořád se vracejí. Mezi ně patří také texty o nosorožcích a jejich lovu. Vždy se v nich píše v podstatě to stejné – o nelítostné válce s krutými pytláky – a vždy vyvolávají spoustu emocí.
Každý takový článek je doslova zaplaven komentáři laiků, kteří z pohodlné židle někde v západní Evropě hodnotí situaci, kterou viděli maximálně prostřednictvím kanálu Discovery. Takové články ale bývají zkreslené a často neukazují celou pravdu. Kde je tedy problém?
Jihoafrická republika je domovem 70 procent zbývajících žijících 29 500 bílých nosorožců, ale čelí vleklé válce s pytláky. V loňském roce zde zabili více než 1 050 nosorožců. Poptávka po rozích pašovaných hlavně do Číny a Vietnamu neustává a stále se najde dost lidí, kteří věří v jejich zázračné léčebné účinky. Věda ale hovoří jinak – rohy jsou z keratinu, stejného proteinu, jaký tvoří lidské vlasy a nehty, a jejich léčebná hodnota je tak v podstatě nulová. Pytlák = padouch? Nebo je to jinak?
psali jsme: Exkluzivně: Známý lovec trofejí zemřel při lovu lvů v Africe. Udělal zásadní chybu
V JAR jsem žila opravdu dlouho, a to nejen v safari oblastech pro turisty, ale i v opravdu chudých částech země, kde jsme pomocí peněz z lovu mohli pomáhat potřebným. A věřte mi, najdete jich tam hodně. Takovou koncentraci chudoby si běžný Evropan nedovede ani představit. Však si to zkuste – žijete v jedné malé chýši s celou (a početnou) rodinou. Nevlastníte záchod, vanu ani elektřinu, natož takový luxus jako třeba televizi. Chybí vám vzdělání a o světě mimo váš domov tušíte jen velice málo. Pak jedno z vašich dětí onemocní a vy nemáte prostředky na jeho léčení. Vypadá to, že zemře, ale z ničeho nic se objeví naděje. Přijde za vámi někdo, kdo řekne: „Když zabiješ jedno konkrétní zvíře, vyděláš tolik, že budeš mít na léky.“ Moc ráda bych věděla, kolik Evropanů by v takové situaci podobnou nabídku odmítlo. Copak se lze zlobit na člověka, který se snaží zachránit život vlastní dceři? Skutečně mu přejete, aby byl dopaden a popraven, jak v komentářích často píší lidé, kteří viděli v životě krev jen v momentu, když se škrábli o trní? A pokud se tak skutečně stane a on je chycen, jak dlouho myslíte, že pytlácké mafii trvá sehnat náhradníka? Kdo je tedy ten špatný? Žebrák bojující o vlastní rodinu? Podle mého názoru nikoliv.
U videa si můžete zapnout české titulky.
Vina je na rukou lidí, kteří úmyslně blokují zákony, jež v každé cílové zemi upravují prodej rohů. Je to snad proto, že mají v tomto ilegálním byznysu také namočené prsty? Mezinárodní prodej rohů byl oficiálně zakázán v roce 1977. Jenže problém je ještě hlubší, než jsme si mysleli. Přesto má podle mého názoru řešení. Nedělní chvilka biologie Pojďme se podívat na samotnou oběť, tedy nosorožce. I malé dítě ví, že jde o ohrožený druh, ale málokdo už tuší, že jeho roh doroste každé dva roky! Jde ho také bez problémů odstranit, aniž by jeho nositel čelil zdravotním problémům či jinému ohrožení. V internetových hoaxech se to nedozvíte, což je zvláštní, protože roh uřezává svým zvířatům 99 % rezervací v JAR právě jako ochranu před pytláky. Bohužel, rohy se musí uschovat a zabalit, nesmí jít na trh. A já se ptám – proč? Každá rezervace sedí na zásobách rohů, a přesto musíme dál sledovat, jak jsou nevinná zvířata vybíjena, ačkoliv rohoviny by se našlo pro každého Číňana tolik, že by neonemocněl nejméně do další kulturní revoluce. Kde je poptávka, najde se vždycky nabídka. Podívejte se, jak dlouho trvá válka proti drogám, máte pocit, že by zmizely ze světa?
Pojďme obchod s rohovinou raději uzákonit tak, aby neškodil nikomu. Svítá na lepší časy? Zákon o nákupu a prodeji nosorožčích rohů v Jižní Africe funguje od roku 2009, ale roku 2015 podali chovatelé odvolání, aby byl zrušen. Závěrečné ustanovení soudu z roku 2017 otevřelo cestu domácímu obchodu, ale zmíněný mezinárodní zákaz bohužel stále trvá. Téhož roku došlo k první legální aukci, na které bylo v JAR prodáno 264 rohů. Cena ani kupci nebyli zveřejněni, avšak vidím v tom zlepšení, přestože cesta k ideální variantě bude nejspíš ještě dlouhá. A proč vám to všechno píšu?
psali jsme: Kodo Kempo aneb český výcvik v Africe
Denně dostávám tuny „milých“ vzkazů od jedinců, kteří o lovu sice nic neví, ale rádi se hlasitě projevují, aniž by vzali v potaz, že maso, které nakupují v supermarketech, pochází z velkochovů (a o těch se myslím už napsalo dost). Nehodlám plakat, stačí, že pláčou oni. Chtěla bych ale vám všem, kdo ve virtuální realitě tak statečně apelujete za lepší zítřky, říct, že nářky na mém facebookovém profilu nemají smysl.
Co kdybyste je směřovali například na odpovědné orgány v Jižní Africe či na organizace, které se honosí pomocí zvířatům, jako je třeba PETA? Co takhle se jich zeptat, co dělají pro změnu tohoto smutného stavu oni? Pokud do těchto činů investujete tolik energie co do psaní na internetu, pevně věřím tomu, že se nádherní, fascinující tvorové jménem nosorožci nebudou muset o svou budoucnost nijak bát.
Nepřehlédněte na Security magazínu: Historie - vnímáme dějiny v souvislostech a nadhledem. Sledujte nejdůležitější okamžiky historie. S námi víte více
Zdroje: natgeo.com, michaelkashunting.com