Česká města testují novou dopravní aplikaci pro kamery Axis. Kromě SPZ rozpozná i barvu a výrobce vozidla

Česká města testují novou dopravní aplikaci pro kamery Axis. Kromě SPZ rozpozná i barvu a výrobce vozidla
20 / 12 / 2019, 11:00

Kamery Axis Communications se můžou s novou dopravní aplikací s názvem TraFFic CaMMRa změnit v rychlý senzor, který rozpozná SPZ, směr jízdy, barvu, výrobce, typ a v některých případech i konkrétní model vozidla. Aplikaci, která běží přímo v kameře, vyvinula a nyní v ostře testuje společnost FF Group. Ve zkušebním provozu ji mají hned tři česká města.

„Možnosti dopravního využití aplikace TraFFic CaMMRa jsou opravdu široké, od dopravního monitoringu přes počítání a sběr dat až po automatizované vybírání mýtného. Lze díky ní například detekovat kamiony jezdící mimo povolené období, zachytit porušení předpisů, jako je například předjíždění na plné čáře nebo jízda ve špatném pruhu, či dokonce vyhledávat kradená auta. V následující fázi navíc aplikaci naučíme měřit rychlost vozidla, čímž si otevře další široké pole působnosti,“ říká Jan Hazlbauer, projektový manažer v FF Group. Náhled do rozhraní aplikce TraFFic CaMMRa. Aplikaci v současné době testují tři česká města, jako pilotní projekt běží i v dalších 9 zemích Evropy a jižní Afriky.

Vysokorychlostní analýza dopravy přímo v kameře

Software běží přímo na síťových kamerách Axis. Využívá výpočetního výkonu jejich čipu (tzv. edge computing). Díky tomu řešení nevyžaduje další speciální hardware ani server. Axis Communications navíc letos představila novou kameru AXIS Q1700-LE, specializovanou na rozpoznávání SPZ a plně uzpůsobenou pro další integrace, ať už se jedná o serverové systémy nebo právě ACAP aplikace, jako je TraFFic CaMMRa.

Právě kombinace specializované kamery AXIS Q1700-LE a softwarové aplikace TraFFic CaMMRa slibuje zajímavé výsledky. Díky vysokému výpočetnímu výkonu kamery, optimalizovanému na dopravní užití, se veškerá data, včetně jejich analýzy, zpracovávají ihned v kameře. Systém je velice rychlý, aplikace klasifikuje vozidlo jedoucí rychlostí až 160 km/h v řádu 120-250 milisekund, a zvládne takto analyzovat až tři dopravní pruhy zároveň. Ve dne je dosah analýzy až 240, v noci okolo 40 metrů.

„Kamery Axis jsou otevřené aplikacím třetích stran, což nám přináší možnost spolupráce s experty z různých odvětví. Díky tomu pak mohou společná řešení v konkrétních případech vynikat. Aplikace TraFFic CaMMRa je skvělým příkladem. Kameru s aplikací lze navíc dále snadno integrovat do systémů správy videa. Inteligentní analýza, která se odehrává přímo v kameře, je v oblasti dopravy jednoznačně řešením, jež má budoucnost. Je všestranné, jednoduché a velmi rychlé,“ zakončuje Dalibor Smažinka, Business Development Manager Axis Communications.

Více informací o aplikaci najdete na www.ff-group.org/axis. Podívat se můžete také na ukázkové video.

 

O společnosti Axis Communications

Společnost Axis vytváří chytřejší a bezpečnější svět s pomocí síťových řešení, která otevírají přístup k lepšímu zabezpečení a k novým způsobům podnikání. Axis jako lídr v oblasti síťového videa nabízí produkty a služby pro videodohled a analýzu videa, řízení přístupu a audiosystémy. Společnost Axis má přes 3 000 zaměstnanců ve více než 50 zemích a při poskytování klientských řešení spolupracuje s globální sítí partnerů. Společnost Axis byla založena v roce 1984 a sídlí ve švédském Lundu. Více informací o společnosti Axis najdete na naší webové stránce www.axis.com.

Tagy článku