Česká policie nesmí uprchlíky zavírat do táborů. Budou všichni propuštěni?

Česká policie nesmí uprchlíky zavírat do táborů. Budou všichni propuštěni?
06 / 08 / 2015, 11:00

Budou všichni běženci propuštěni z českých "uprchlických" táborů? Zřejmě ano, protože "kdosi" zapomněl novelizovat zákon....

Česká policie nesmí zavírat běžence do uprchlických táborů na základě podezření z útěku uvedeném v takzvaném Dublinském nařízení EU.  Rozhodl o tom Krajský soud v Ústí nad Labem, píšou středeční Lidové noviny. Unijní předpis totiž vyžaduje, aby si státy unie samy určily, co pojem "nebezpečí útěku" představuje, což Česko neudělalo. Podle deníku byla většina běženců v táborech zadržena podle Dublinského nařízení, ministerstvo vnitra ale míní, že problém vyřeší novela zákona o pobytu cizinců, která ve Sněmovně prošla prvním čtením a nebezpečí útěku již definuje, píše deník.

Ústecký soud posuzoval případ Iráčana, který se dvěma malými dcerami mířil přes Česko za příbuznými do Německa. V květnu rodinu zadržela policie a umístila do tábora v Bělé pod Bezdězem. Zadržení zdůvodnila Dublinským nařízením pro vracení běženců do země, kde poprvé vstoupili do schengenského prostoru. Iráčan ale podal žalobu, soud v červnu vyhrál, a následně byl z tábora propuštěn. Nyní už je u příbuzných v Německu.

Soud v rozsudku uvedl, že námitku proti samotnému použití Dublinského nařízení kvůli chybějící opoře v českých zákonech někdo podal poprvé. Dříve žaloby napadaly pouze průběh správního procesu, nikoli jeho podstatu, uvádí LN. Podle deníku se nyní mohou na rozsudek odvolat další migranti, protože z asi pěti stovek běženců v obou zajišťovacích táborech - Bělé a Zastávce u Brna - byla většina zadržena právě na základě rizika útěku podle Dublinského nařízení. (Zdroj: ČTK, lidovky.cz)

Celý případ obsáhle komentuje redaktor Jan Čulík na serveru Britskélisty.cz:

Ministr vnitra Chovanec vězní nevinné uprchlíky ve vazebních střediscích v Bělé a v Zastávce protiprávně, rozhodl soud, jak ve středu informují sdělovací prostředky. Proč ale ta hysterická posedlost se zatýkáním nevinných lidí, kteří se snaží zachránit svůj život, proč jejich zavírání do vazebních středisek a proč jim odebírat peníze a mobilní telefony? Snaží se prostě česká policie a česká státní správa za každou cenu a zbytečně lidi trápit a páchat proti nim trestné činy?

A nesouhlasí ani s postupem britské vlády:

Stejně sobecky, nebo ještě hůře. se chová britská vláda, které se - obdobně jako vláda česká - pošetile domnívá, že problém s uprchlíky lze vyřešit postavením vysokých plotů, budováním zdí a posíláním psů na lidi. Samozřejmě, že toto problém nikdy nevyřeší, uprchlíci nemají jinou možnost, než si najít jinou cestu. Británie navíc znepokojujícím způsobem začíná zavádět praktiky někdejších komunistických zemí, kdy práci a odpovědnost státních bezpečnostních orgánů nepřípustně přenáší na soukromé subjekty.

 

 

Tagy článku