Česká policie v pohotovosti, města postavila zátarasy

Česká policie v pohotovosti, města postavila zátarasy
22 / 12 / 2016, 06:15

Policie v Česku včera zvýšila bezpečnostní opatření v reakci na pondělní útok v Berlíně. Týkají se zejména míst, kde se pohybuje velké množství lidí.

Praha (ČTK) - Na vánočních trzích, nádražích nebo v obchodních centrech jsou posílené hlídky. Policie také zablokovala vjezdy na některá frekventovaná místa ve větších městech. Podle ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) potrvají zesílená opatření minimálně do 2. ledna.

Hlídky po celé zemi byly posíleny dohromady o 500 policistů. Policie zatím vytipovala zhruba 40 akcí, kterým bude věnovat mimořádná pozornost. Chovanec uvedl, že po Vánocích se budou hlídky soustředit například na ochranu nákupních center v době výprodejů.

Už od úterý je na frekventovaných místech patrný zvýšený počet policistů, kteří jsou vyzbrojeni samopaly. Monitorují místa, kde se schází větší počet lidí. Kromě vánočních trhů jsou to třeba vytížená vlaková a autobusová nádraží, náměstí, sportoviště nebo nákupní centra, tedy takzvané měkké cíle. Mezi takové se řadí třeba i mše v kostelech nebo veřejné silvestrovské oslavy.

Vjezdu do dolní části Václavského náměstí mají zamezit půl metru vysoké betonové zábrany. Obdobné zátarasy budou i na Staroměstském náměstí od Pařížské ulice. Praha také posílila opatření v MHD a v centru. Strážníci věnují pozornost odloženým věcem, odstaveným vozidlům a jakémukoliv podezřelému chování.

Betonové zátarasy mají zajistit bezpečnost i vánočním trhům v Brně, vjezd na náměstí Svobody blokuje také cisterna. Provoz ukončila vánoční tramvaj. Zablokované vjezdy na trhy jsou rovněž v Jihlavě, Plzni, Ostravě, Liberci nebo Chebu.

Při pondělním útoku na vánoční trhy v Berlíně, kdy mezi stánky vjelo nákladní auto, zemřelo 12 lidí. Dalších zhruba pět desítek je zraněných. V ČR je v tuto chvíli vyhlášen první stupeň ohrožení, to znamená zvýšená obezřetnost. Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) dostávají české bezpečnostní složky průběžně informace od německých kolegů, zatím ale nepřišla žádost o speciální opatření na české straně hranice.

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace