Autor fotografie: WikimediaImages
Podle neoficiálních informací ČTK nemá zadržený cizinec spojitost s pařížskými teroristickými útoky, ale byl v Turecku odsouzen pro "napojení na organizaci s politickými zájmy neslučitelnými s tureckým státním zřízením."
Praha/Hradec Králové 25. listopadu (ČTK) - Policie z Královéhradeckého kraje zadržela při úterní silniční kontrole třicetiletého muže turecké státní příslušnosti, kterého hledal Interpol. Muž je odsouzen za kriminální delikt s teroristickým podtextem a vyhýbal se nástupu do vězení, sdělila dnes ČTK mluvčí královéhradecké policie Ivana Ježková. Podle ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) je zadržení muže důkazem, že bezpečnostní opatření přijatá po teroristických útocích v Paříži fungují. Podle neoficiálních informací ČTK s nimi nemá zadržený cizinec spojitost.
V bojích s kurdskou PKK zahynulo za dva dny šest tureckých vojáků
Policisté pohotovostního a eskortního oddělení krajského policejního ředitelství Královéhradeckého kraje muže zadrželi v úterý odpoledne. "Zkontrolovali ho v rámci silniční kontroly, a to po vytipování vozidla s cizí státní poznávací značkou," popsala zadržení mluvčí.
Prověrkou v policejních evidencích následně zjistili, že je na něj vydán mezinárodní zatykač. "Dle dostupných evidencí byl odsouzen pro napojení na organizaci s politickými zájmy neslučitelnými se státním zřízením Turecka," uvedla mluvčí. Dodala, že cizinec je nyní v režimu zadržení a připravuje se podnět na jeho vzetí do vydávací vazby.
EXKLUZIVNĚ Kurdská superbojovnice v ČR: Zbraně proti IS kupujeme na trzích
Ježková ČTK řekla, že muž byl zadržen v úterý kolem 15:00 na silnici nedaleko Šimkových sadů v Hradci Králové. "Při zadržení nekladl odpor, celý zásah se uskutečnil bez komplikací," řekla Ježková.
Podle neoficiálních informací ČTK byl zadržený muž v Turecku odsouzený za spolupráci se Stranou kurdských pracujících (PKK), která bojuje za vytvoření vlastního kurdského státu. Česká televize uvedla, že roznášel pro PKK letáky. Kurdskou stranu pracujících považují Turecko, USA i Evropská unie za teroristickou organizaci. Kurdské milice teď stojí v čele sil, které v Sýrii a Iráku bojují proti radikálům z organizace Islámský stát.
Turecký premiér obviňuje z masakru Islámský stát, Kurdové tureckou vládu
Ministr Chovanec o zadržení "hledané osoby podezřelé z vazeb na teroristy" informoval na svém twitterovém profilu. Doplnil, že děkuje policistům za skvělou práci a že zadržení je důkazem, že bezpečnostní opatření fungují. I podle vyjádření policejního prezidenta Tomáše Tuhého je zadržení "jednoznačně důsledkem zvýšených bezpečnostních opatření, která přijala Policie ČR kvůli událostem z posledních dnů". Opatření budou v platnosti nejméně do konce roku.
V posledních letech už byli na českém území lidé podezřelí z terorismu zadrženi. Loni v květnu informovala televize Prima o tom, že byl na pražském letišti zadržen šestadvacetiletý Němec, podezřelý z pokusu o vraždu, na kterého byl v Mnichově vydán evropský zatykač. Hledaný muž je prý příznivcem extremistické islamistické ideologie a údajně se účastnil bojů v Sýrii. Policisté ho označili za zvlášť nebezpečného. Muž odmítl před českou policií vypovídat a chtěl být vydán Německa, což se také stalo.
Z vazeb na teroristy je podezřelá i trojice mužů, o jejichž vydání do USA nyní rozhodují české soudy. Libanonec s ukrajinským pasem Alí Fajád a Faouzi Jaber s Chálidem Marabí z Pobřeží slonoviny chtěli údajně prodat kokain a zbraně agentům z amerického Národního úřadu pro kontrolu obchodu s drogami. Ti předstírali, že jsou členy kolumbijské teroristické organizace FARC. Schůzky se údajně konaly v Ghaně či ve Varšavě a nakonec v pražském hotelu, kde trojici loni v dubnu zadržela policie. Od té doby jsou muži v české vazbě.
Před deseti lety, v prosinci 2005, pak byl v Praze na základě mezinárodního zatykače zatčen švédský občan libanonského původu Oussama Kassir cestující ze Švédska do Bejrútu. Kassir byl v USA obviněn, že se v Oregonu v roce 1999 podílel na přípravách vybudování tréninkového tábora pro teroristy. V české vazbě setrval do září 2007, kdy byl vydán do USA. V září 2009 byl federálním soudem v New Yorku odsouzen k doživotnímu vězení kvůli činnosti podporující terorismus.