Česká republika bude mít po letech velvyslance na Kubě

Česká republika bude mít po letech velvyslance na Kubě
Autor: redakční databáze|Popisek: Fidel Castro
30 / 04 / 2016, 11:45

Je to na spadnutí, oznámil ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

Česká republika chystá vyslat na Kubu po 22 letech řádného velvyslance.  Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek řekl, že je to otázka měsíců, protože obě strany mají na dohodě eminentní zájem. ČR neměla velvyslance na Kubě v podstatě od roku 1993, kdy bylo její zastoupení kubánským režimem sníženo na pouhé chargé d'affaires.

Vztahy obou zemí po roce 1989 znatelně ochladly. ČR pravidelně kritizovala kubánský režim za neutěšený stav lidských práv a Kuba naopak odpovídala, že naše země je ,,lokajem USA". V roce 2001 přišla vůbec největší krize, když byli na Kubě zadrženi na měsíc Ivan Pilip a Jan Bubeník. Podezřívala je s kontakty s tamním disentem a podvratné činnosti. ČR vyslala jako prostředníka vyjednávání senátora Petra Pitharta, který je z kubánského vězení ,,vyreklamoval".

S celkovým uvolňováním poměrů na Kubě dochází i k oteplení diplomatických vztahů obou zemí. To bylo od roku 1993 na úrovni chargé d'affaires. Nyní je dohoda na řádném diplomatickém zastoupení  ČR na Kubě již velmi blízko. Zaorálek zmínil, že ze strany ČR už jsou laděny detaily, jako jsou například personálie.  

Trojkoaliční vláda si dala za cíl urovnat vztahy s Kubou na diplomatické úrovni. Loni přijela na Kubu první podnikatelská mise v novodobé historii spolu s náměstkem ministra zahraničí Martinem Tlapou. Povýšení dosavadního diplomatického zastoupení může být prvním signálem, že dříve napjaté vztahy mezi oběma zeměmi se začínají zlepšovat.

Zdroj: aktualne.cz

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace