Autor fotografie: ISAF Headquarters Public Affairs Office, volné dílo|Popisek: Afghánci
Česká republika si je vědoma pomoci, kterou poskytli afghánští spolupracovníci ,,na horké půdě" našim vojákům, a proto poskytne vybraným rodinám nový domov z obav před pomstou hnutí Tálibán.
V České republice mohou najít nový domov Afghánci, kteří spolupracovali s českými vojáky a nyní panují obavy z toho, že by se hnutí Tálibán, které se opět po stažení vojenské mise NATO dere k moci, mohl Afgháncům a jejich rodinám mstít. Tálibán se vždy stavěl ostře proti spolupráci místního obyvatelstva s koaličními vojáky a pod pohrůžkou tvrdých trestů se je snažil od ní odradit.
Ohroženými skupinami tak mohou být v tomto případě zejména tlumočníci, kteří poskytovali nejen českým vojákům neocenitelné služby, ale také průvodci, informátoři a další ,,spřízněné" skupiny, které byly ochotny vojákům pomáhat a zejména zprostředkovávat důležité kontakty přímo na místě.
Ministerstvo obrany chce v rámci speciálního programu poskytnout v České republice vybraným rodinám azyl z důvodu možné msty Tálibánu a pomoci jim v adaptaci na život v jiné zemi. Detaily plánu či ,,záchranného balíčku" jsou zatím z bezpečnostních důvodů tajné, nicméně ministr obrany Lubomír Metnar má v plánu s programem již brzy seznámit vládu. Na jednání kabinetu pak mají zaznít podrobnosti programu a kritéria, podle nichž budou Afghánci k přesunu do České republiky vybíráni.
Plán ministerstva obrany nabyl na aktuálnosti, protože vojenská mise NATO včetně Američanů se z Afghánistánu po 20 letech stahuje. To vystavuje výše uvedenou skupinu nebezpečí a sami Afghánci, kteří spolupracovali s koaličními vojáky, mají oprávněný strach o své životy, až v září tohoto roku opustí Afghánistán poslední zahraniční voják.
Česká republika není jedinou zemí, která má připraven záchranný plán pro Afghánce. USA či Velká Británie už přijaly několik tisíc ohrožených Afghánců. V případě České republiky by se zatím jednalo o desítky lidí, s rodinami možná o stovky.