Česká republika poskytne ochranu Afgháncům, kteří pomáhali našim vojákům. Hnutí Tálibán se jim může mstít

Česká republika poskytne ochranu Afgháncům, kteří pomáhali našim vojákům. Hnutí Tálibán se jim může mstít
Autor fotografie: ISAF Headquarters Public Affairs Office, volné dílo|Popisek: Afghánci
18 / 07 / 2021, 12:00

Česká republika si je vědoma pomoci, kterou poskytli afghánští spolupracovníci ,,na horké půdě" našim vojákům, a proto poskytne vybraným rodinám nový domov z obav před pomstou hnutí Tálibán.

V České republice mohou najít nový domov Afghánci, kteří spolupracovali s českými vojáky a nyní panují obavy z toho, že by se hnutí Tálibán, které se opět po stažení vojenské mise NATO dere k moci, mohl Afgháncům a jejich rodinám mstít. Tálibán se vždy stavěl ostře proti spolupráci místního obyvatelstva s koaličními vojáky a pod pohrůžkou tvrdých trestů se je snažil od ní odradit.

Ohroženými skupinami tak mohou být v tomto případě zejména tlumočníci, kteří poskytovali nejen českým vojákům neocenitelné služby, ale také průvodci, informátoři a další ,,spřízněné" skupiny, které byly ochotny vojákům pomáhat a zejména zprostředkovávat důležité kontakty přímo na místě.

Ministerstvo obrany chce v rámci speciálního programu poskytnout v České republice vybraným rodinám azyl z důvodu možné msty Tálibánu a pomoci jim v adaptaci na život v jiné zemi. Detaily plánu či ,,záchranného balíčku" jsou zatím z bezpečnostních důvodů tajné, nicméně ministr obrany Lubomír Metnar má v plánu s programem již brzy seznámit vládu. Na jednání kabinetu pak mají zaznít podrobnosti programu a kritéria, podle nichž budou Afghánci k přesunu do České republiky vybíráni.

Plán ministerstva obrany nabyl na aktuálnosti, protože vojenská mise NATO včetně Američanů se z Afghánistánu po 20 letech stahuje. To vystavuje výše uvedenou skupinu nebezpečí a sami Afghánci, kteří spolupracovali s koaličními vojáky, mají oprávněný strach o své životy, až v září tohoto roku opustí Afghánistán poslední zahraniční voják.

Česká republika není jedinou zemí, která má připraven záchranný plán pro Afghánce. USA či Velká Británie už přijaly několik tisíc ohrožených Afghánců. V případě České republiky by se zatím jednalo o desítky lidí, s rodinami možná o stovky.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace