Česká republika potřebuje nejen nová letadla nebo BVP, ale i nový přístup ke kyberbezpečnosti

Česká republika potřebuje nejen nová letadla nebo BVP, ale i nový přístup ke kyberbezpečnosti
Autor fotografie: Pixabay
26 / 07 / 2022, 09:00

Útok čínské společnosti Huawei na šifrovanou komunikaci velitelství amerických jaderných sil ukazuje, že obranu musíme chápat komplexně. Bez zabezpečené komunikace, internetu, vlastních technologií nebo schopností vyrábět strategické komponenty nebude naše bezpečnost zajištěna dostatečně.

Podle americké televizní stanice CNN se čínská společnost Huawei pokusila nabourat do šifrované komunikace strategického velitelství americké armády, které je zodpovědné za jaderný arzenál USA. Sdělila též řadu podrobností z rozsáhlého vyšetřování FBI nejenspolečnosti Huawei, ale i ZTE.

Americké zpravodajské služby dlouhodobě upozorňují na nebezpečí špionáže ze strany čínských technologických společností. Neurčitá vyjádření z let 2013 a 2014 tak v souvislosti s nyní odhaleným vyšetřováním dostávají zcela konkrétnější obrysy. Podle CNN totiž o tomto vyšetřování věděla již administrativa Baracka Obamy a informace, poskytnuté veřejnosti, tak pravděpodobně pocházely právě z tohoto vyšetřování.

Zneužívání IT technologií je velmi těžké prokázat. Ani v případě zmíněného vyšetřování není jasné, zda se čínské straně podařilo zachycenou komunikaci dešifrovat. Ale možnost použít vlastní technologie k takovým účelům je tím největším nebezpečím.Proto je nutnávysoká obezřetnost k používání a nasazování čínských výrobků, zejména v kritické infrastruktuře.

Při zkoumání různých IT prvků čínských technologických firem nepřišli počítačoví experti na žádná „zadní vrátka“. Ta se ale dají jednoduše zaslat prostřednictvím pravidelných upgradů softwaru nebo firmwaru. Nebo se zařízení tímto upgradem prostě vypnou nebo alespoň znefunkční. V případě 5G sítí, tedy technologií „chytrých měst“, „internetu věcí“ apod. by byly dopady na společnost fatální.

První pokusy o varování před používáním čínských produktů zazněly v České republice v roce 2013 jako reakce na velmi obecné americké vyjádření ke společnostem Huawei a ZTE. Toto varování pravděpodobněvycházelo ze získaných informací o pokusech špionáže, zmíněné v úvodu.  Později, v roce 2019 tehdejší ředitel NUKIB Dušan Navrátil vydal poněkud nešťastně formulované varování před produkty firmy Huawei, které ho však stálo ředitelský post. Zpravodajské služby mu nijak argumentačně nepomohlya zmatekkolem varování dokonal časový stres spolu s vyjádřeními různých vládních činitelů.

Globalizace a honba za nejlevnějšími produkty a největšími zisky dovedla západní společnost do velkých bezpečnostních problémů. Čínským výrobcům se dá cenově těžko konkurovat a v mnoha případech je výroba důležitých prvků dislokována právě do Číny. Pandemie, ale i válka na Ukrajině ukazují, jak krátkozraká je snaha šetřit na bezpečnosti nebo hledat nejlevnější řešení.

Kyberbezpečnost je v České republice dlouhodobě podceňována a podfinancována. V kontextu odhaleného útoku na strategické velení armády USA bychom mohli kromě úvah o nových letadlech či BVP uvažovat i o zásadních změnách v oblasti kyberbezpečnosti.

Autor: Martin Svoboda

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace