Česká spořitelna, součást skupiny Erste Group Bank AG a největší maloobchodní banka v České republice, nasadila kontejnerovou platformu Red Hat OpenShift. S ohledem na usnadnění přechodu k digitálním službám banka pomocí tohoto plně podporovaného inovativního řešení zjednodušila vývoj, odstranila duplicitu úkonů a zkrátila čas zavádění nových služeb na trh.
Hlavní přínosy řešení
- Standardizované vývojářské prostředí pro efektivnější vývoj a využívání zdrojů
- Zkrácení času zavádění služeb na trh, zachování konkurenceschopnosti vůči jiným finančním technologiím a nabídkám ostatních bank
- Optimalizované strategické investice do IT s využitím konzultací společnosti Red Hat
Petr Lipka, Enterprise Architect v České spořitelně: „S pomocí platformy Red Hat OpenShift můžeme využívat principy automatizovaného vývoje a provozu (DevOps) pro pružnější tvorbu produktů.“
Miroslav Cihlář, IT Architekt v České spořitelně: „Na naší cestě k vývoji DevOps se budeme spoléhat na standardizovaný a automatizovanější přístup. S pomocí platformy Red Hat OpenShift můžeme našim vývojářským týmům nabízet jednotné automatizační nástroje CI/CD v podnikové kvalitě.“
Zrychlení a zjednodušení vývoje bankovních služeb
Česká spořitelna, součást skupiny Erste Group Bank AG, je největší maloobchodní bankou v České republice. Podobně jako jiné banky na českém trhu, i Česká spořitelna se rozvíjí a nabízí služby prostřednictvím nových digitálních kanálů orientovaných na zákazníka. Například internetové a mobilní bankovnictví České spořitelny s názvem George má více než 1,5 miliónu aktivních uživatelů.
S cílem získat pro své služby vyšší škálovatelnost, flexibilitu a cenové výhody vyvinula v roce 2016 Česká spořitelna strategii veřejného cloudu. S ohledem na podporu technologického přístupu chtěla banka přijmout agilnější způsoby vývoje a tvorby aplikací a zjednodušit aplikační prostředí.
„Digitální transformace není pouze otázkou IT nebo technologií. Vyžaduje komplexní restrukturalizaci způsobu práce a služeb zákazníkům,“ říká Petr Lipka, Enterprise Architect v České spořitelně a dodává, že „v České spořitelně máme přibližně 250 aplikací s velkým procentem duplicit.“
Česká spořitelna chtěla urychlit a zjednodušit tvorbu aplikací, a proto usilovala o vznik centralizované vývojářské platformy na základě hybridního cloudového prostředí, které by zajistilo spolehlivý výkon, a to jak ve vlastním datacentru, tak i ve veřejném cloudu. Banka rovněž požadovala open source podnikové řešení, které by umožnilo propojit komunitní inovace a stabilitu podnikových technologií pro tak zásadní strategický projekt.
Přijetí hybridního cloudu ve spolupráci s předním poskytovatelem podnikových open source řešení
Česká spořitelna se rozhodla vytvořit hybridní cloudovou platformu s technologií od důvěryhodného dodavatele – společnosti Red Hat. Banka od roku 2009 úspěšně používá systém Red Hat Enterprise Linux, přičemž na jeho provozu spolupracuje s firmou ELOS, lokálním platinovým partnerem společnosti Red Hat.
„Cloud bude zásadní součástí naší strategie. Již nyní pracujeme se systémem Microsoft Azure a jako vhodnou alternativu zvažujeme AWS (Amazon Web Services),“ popisuje situaci Lipka a dodává, že „principy spolupráce se společností Red Hat nám vyhovují a kontejnerová platforma Red Hat OpenShift nám zajistí životně důležitou podporu napříč jednotlivými prostředími, kterou potřebujeme ke sjednocení naší práce, ať už přímo v bance, nebo v cloudu.“
Kontejnerové prostředí Red Hat OpenShift vychází ze systémů Kubernetes a Red Hat Enterprise Linux a nabízí jednotnou, centralizovanou aplikační platformu v jakémkoli cloudu. Vestavěné možnosti upgradování a správa životního cyklu pomáhají týmům České spořitelny rychle a spolehlivěji vyvíjet, nasazovat a konzistentně spravovat kontejnerové aplikace. Řešení Red Hat Satellite zajišťuje správu infrastruktury, včetně bezpečnostních záplat a řešení problémů, a pomáhá zachovat efektivitu a bezpečnost platformy OpenShift.
Po spolupráci s firmou ELOS na úvodním lokálním nasazení kontejnerové platformy OpenShift požádala Česká spořitelna konzultační divizi společnosti Red Hat o třítýdenní školení v pražském ústředí banky, kde proběhlo testování a optimalizace řešení. Současně zde došlo k potvrzení koncepce a plánů implementace pro expanzi do veřejného cloudu.
Úvodní migrace banky na platformu OpenShift zahrnovala několik zákaznických digitálních bankovních aplikací, současně s plány na rozšíření migrace, jak se týmy s novým prostředím postupně seznamovaly.
„Chtěli jsme zkušenosti někoho, kdo tento druh implementace na úrovni velké společnosti již realizoval,“ vysvětluje Lipka. „Projekt byl pro nás příliš důležitý, než abychom jej realizovali metodou pokus-omyl. Zkušenosti společnosti Red Hat s globálními firmami v oblasti veřejného cloudu nám dávají důvěru, že jdeme správným směrem.“
Konkurence v rozvíjejícím se bankovním sektoru
Zjednodušený vývoj aplikací
Standardizace na kontejnerové platformě OpenShift pomůže České spořitelně omezit složitost vývoje aplikací a předejít zdvojování zdrojů a procesů. Modulární architektura platformy OpenShift umožňuje vývojářským týmům uskutečňovat menší, postupné kroky a snáze dosáhnout opakovaného využití zdrojů, aniž by došlo k narušení celkového vývojářského prostředí.
„V minulosti vytvářely menší vývojářské týmy pro průběžnou integraci a dodávky [CI/CD] vlastní automatizaci, ale na cestě k vývojovému principu DevOps budeme spoléhat na standardizovaný, automatizovanější přístup,“ řekl Miroslav Cihlář, IT Architekt v České spořitelně. „S pomocí platformy Red Hat OpenShift můžeme našim vývojářským týmům nabízet jednotné automatizační nástroje CI/CD na podnikové úrovni. Platforma OpenShift podporuje vývoj a umožňuje týmům zaměřit se na inovativní práci namísto vytváření nástrojů a práce na dalších úkolech údržby.“
Zkrácení času zavádění nových, konkurenceschopných služeb na trh
V září 2019 vešla v platnost druhá směrnice Evropské Unie o platebních službách (PSD2), která umožňuje bankovním zákazníkům nechat jiné firmy, například Amazon, načítat při nákupech údaje o účtech přímo z bank. Banky se musí přizpůsobit, zlepšovat zákaznickou zkušenost a udržet si uživatele pomocí rychlejších dodávek inovativních a konkurenceschopných služeb.
„S pomocí platformy Red Hat OpenShift můžeme využívat principy DevOps pro pružnější tvorbu produktů,“ poukazuje Lipka. Používání kontejnerové platformy OpenShift ke zjednodušení vývojářských procesů rovněž pomůže bance efektivněji pracovat a zachovat technologickou konkurenceschopnost vůči novým finančním hráčům na trhu, kteří používají agilní, moderní informační prostředí a nezatěžují je starší technologie nebo procesy.
Optimalizovaná investice do IT s odborným vedením
Úzká spolupráce s konzultačním týmem Red Hat pomohla IT týmům v České spořitelně naučit se ty nejlepší možné postupy při přechodu ke kontejnerové platformě a k veřejnému cloudu. Výše zmíněné třítýdenní konzultační školení pomohlo bance mimo jiné i odhalit způsoby, jak dosáhnout vyšší dostupnosti a předcházet zbytečným replikacím dat.
„Studium platformy OpenShift nám chvíli trvalo, avšak odborníci společnosti Red Hat našim pracovníkům ukázali, jak zlepšit zabezpečení a škálovatelnost informačních technologií a snížit náklady. Věděli jsme, že nemůžeme na tento projekt vyhradit další zaměstnance, ale společnost Red Hat nám předvedla, jak plně využít to, co máme,“ uvedl Lipka.
Rozšíření úspěchu firemního systému open source
Průběh zavádění platformy OpenShift v České spořitelně pečlivě sledují další členové skupiny Erste Group: „Sdílíme podrobnosti o úspěchu projektu s ostatním členy skupiny a snažíme se identifikovat nejlepší postupy a další prvky, které je možné využít i jinde v rámci celé skupiny,“ řekl Lipka.
Česká spořitelna plánuje do konce roku 2019 pokračovat v migraci aplikací do prostředí OpenShift a nadále zvyšovat automatizaci a integraci s cílem dalšího zlepšování efektivity vývoje.
„S ohledem na zajištění vyšší integrace a lepšího odhalování potenciálních problémů již nyní hledáme nové funkce, které bychom s kontejnerovou platformou Red Hat OpenShift propojili,“ odhaluje Lipka. „Se společností Red Hat chceme zachovat dlouhodobou spolupráci, neboť vidíme, že riziko, které jsme při přijetí firemního prostředí open source podstoupili, se již vyplácí.“
O České spořitelně
Česká spořitelna je se 3 milióny zákazníků, 600 pobočkami a 10 000 zaměstnanci největší maloobchodní bankou v České republice. Internetových bankovních služeb České spořitelny využívá 1,5 miliónu uživatelů. Je součástí rakouské skupiny Erste Group. Více informací na csas.cz.